Bayer Full

i

Autor: FOTO TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Sławomir Świerzyński (Bayer Full) nielegalnie wykonywał utwór przez ponad 25 lat. Jest wyrok

2021-11-03 10:22

Jest prawomocny wyrok w sprawie piosenki „Tawerna. Pod Pijaną Zgrają”, którą wykorzystał zespół Bayer Full. Sąd apelacyjny zdecydował, że grupa naruszyła prawo, nie podając jego prawdziwego twórcy - Grzegorza Bukały z Wałów Jagiellońskich.

„Tawerna", to kawałek, który Bayer Full gra od początku. Piosenka została wydana na kasecie „Krajobrazy. Piosenki Turystyczne" w 1994 roku. W 1999 roku pojawiła się na płycie „Biesiada Turystyczna".  Problem w tym, że zespół nigdy nie podał prawdziwego autora utworu „Tawerna Pod Pijaną Zgrają”, którym jest Grzegorz Bukała - twórca takich szlagierów zespołu Wały Jagiellońskie, jak „Monika – dziewczyna ratownika" czy „Córka rybaka". Piosenka została okrzyknięta hitem turystycznym 1975 r. Trzy lata temu jeden ze znajomych Grzegorza Bukały udostępnił w sieci „Tawernę” w wykonaniu Bayer Full. - „Wysłuchałem i wbiło mnie w fotel. Po pierwsze, w sposób istotny zmieniono linię melodyczną w zwrotce mojej piosenki. A po drugie, dowiedziałem się, że to jednak nie moja piosenka, tylko jakiejś tajemniczej postaci. Skąd mogłem wiedzieć, że Bayer Full podwędził mi piosenkę, skoro ten gatunek „sztuki" jest mi absolutnie obcy? Postanowiłem interweniować" - opowiadał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Grzegorz Bukała.

ZOBACZ TEŻ: Wiejskie Granie z Łobuzami - Pierwszy muzyczny reality show VOX MUSIC TV. Kiedy?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

QUIZ: Zgadnij, jaką gwiazdą jestem

Pytanie 1 z 6
Fani czasem nie mają umiaru. Dzień po porodzie kobieta ze szpitala poprosiła mnie o zdjęcie. Tak się wkurzyłam! Bez przesady, nie fajnie jest kogoś prosić o zdjęcie, w tak intymnej sytuacji. Kim jestem?

Sławomir Świerzyński (Bayer Full) nielegalnie wykonywał utwór przez ponad 25 lat. Jest wyrok

W informacji o kompozytorze podawano niejakiego B. Marcinkowicza, a potem - B. Marcinkiewicza. Okazało się, że kompozytor piosenki zgłoszony przez grupę Sławomira Świerzyńskiego w ogóle nie figuruje w bazie ZAiKS. Przed sądem Sławomir Świerzyński zeznał, że nigdy nie ustalał, kto jest twórcą piosenki. Przyznał, że takiej osoby nie zna i nie wie, skąd czerpał wiedzę o rzekomym autorze. W lipcu 2020 r. Sąd Okręgowy w Płocku nieprawomocnie nakazał Sławomirowi Świerzyńskiemu zaniechania naruszeń praw autorskich do piosenki „Tawerna Pod Pijaną Zgrają". Lider Bayer Full odwołał się od tej decyzji. 30 września 2021 r. zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Jak poinformowała „GW” Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Sławomir Świerzyński musi więc przeprosić autora piosenki „Tawerna pod Pijaną Zgrają". Powinien to zrobić na stronie internetowej zespołu. Nie może także więcej rozpowszechniać utworu. Musi także zniszczyć wszelkie nagrania, na których utrwalono "Tawernę pod Pijaną Zgrają" z adnotacją o fikcyjnym autorze.

Defis w Pierwsza Zmiana Show