„Chęć pomocy Ukraińcom jest cudowna, ale najważniejsza jest ich rejestracja”. Prezydent Fijołek apeluje do mieszkańców

i

Autor: Materiały prasowe/ G. Bukała UM Rzeszów

„Chęć pomocy Ukraińcom jest cudowna, ale najważniejsza jest ich rejestracja”. Prezydent Fijołek apeluje do mieszkańców

2022-02-26 19:47

Zgłoszenia, które padają od mieszkańców o tym, że mają wolne lokale, powinny tworzyć potencjalną bazę noclegów na przyszłość. Wtedy te miejsca będą bardzo potrzebne, dziś takiej potrzeby nie ma –podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Konrad Fijołek.

Dziś od godziny 7:00 rano strona ukraińska zamknęła część pasów, które do tej pory przeznaczone były dla samochodów osobowych i puszczono osoby w ruchu pieszym. Odkąd zapadła ta decyzja, tylko w ciągu dwóch godzin zostało odprawionych 5 tys. osób. (…)– powiedział podczas dzisiejszego, porannego briefingu prasowego w Medyce, wiceminister Paweł Szefernaker.

Od piątku zaś mieszkańcy regionu, wspólnie z władzami samorządowymi i urzędnikami, organizują pomoc dla uchodźców- zbierają produkty pierwszej potrzeby, jak również pomagają na uruchomionych przy granicy punktach recepcyjnych czy w punkcie informacyjnym na rzeszowskim dworcu.

Są też tacy, którzy oferują uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy przysłowiowy „dach nad głową”.

Stąd apel prezydenta miasta Rzeszowa, który docenia gest i ofiarność swoich mieszkańców, ale przypomina, że Rzeszów, że Podkarpacie to na razie region recepcyjny, który udziela pierwszego wsparcia uchodźcom.

W spontanicznym geście pomagania chcemy wyraźnie podkreślić mieszkańcom: nasz region ma charakter recepcyjny. To oznacza, że naszym głównym zadaniem jest zarejestrowanie uchodźców, pomoc w tym co najważniejsze i dzięki temu skierowanie ich do ośrodków stałego pobytu poza naszym województwem. (...) Zgłoszenia, które padają od mieszkańców o tym, że mają wolne lokale, powinny tworzyć potencjalną bazę noclegów na przyszłość. Wtedy te miejsca będą bardzo potrzebne, dziś takiej potrzeby nie ma– powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas zorganizowanej dzisiaj w ratuszu konferencji prasowej.

Wszyscy zaś, którzy już Ukraińców do siebie przyjęli  i ich nie zarejestrowali, powinni się zgłosić pod numer: 800 100 990, gdzie otrzymają stosowne wskazówki, co robić dalej.

Konrad Fijołek podczas spotkania z mediami poinformował także o prowadzonych z rządem rozmowach w sprawie utworzenia w Rzeszowie punktu recepcyjnego, podobnego do tych, które już działają  przy granicy. Dzięki temu ci, którzy pominęli rejestrację wyjeżdżając z Ukrainy,  swój pobyt będą mogli zgłosić również w stolicy województwa.

Sytuacja we Lwowie - miasto pustoszeje

Czy jesteś zagrożona anemią?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć na mięso...
Drogowskazy: o terapii lasem i zdrowiu psychicznym Polaków. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ
Źródło: Rejestracja jest kluczowa. Prezydent Fijołek apeluje do mieszkańców