Głuszce poczuły wiosnę! "To jeden z najpiękniejszych spektakli w świecie zwierząt"

2021-03-12 6:00 A.I

Głuszcze z leżajskiej hodowli poczuły już wiosnę. Rozpoczęły się ich tzw. Toki, czyli okres godowy. - To jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt – zapewnia Anna Bukowska z Ośrodka Hodowli Głuszca w Leżajsku.

Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon, opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna „śpiewać”.

- Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z czterech zwrotek: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnoporannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek – tłumaczy Anna Bukowska z Ośrodka Hodowli Głuszca w Leżajsku.

To kura wybiera koguta

W okresie godowym brwi samca nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto, bo to one wybierają samca.

Za to kogut w okresie godowym może mieć więcej niż jedną kurę.

QUIZ. Dyktando jak w podstawówce. Uważaj, żeby się nie skompromitować

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawną pisownię: