Kolejni żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali w Rzeszowie

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Kolejni amerykańcy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali w Rzeszowie

2022-02-06 16:52

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej - w ciągu najbliższych godzin do Polski z elitarnej jednostki z Fort Bragg trafić ma 1700 amerykańskich żołnierzy. Ich błyskawiczne przybycie ma być odpowiedzią na zagrożenia wynikające z konfliktu Rosji z Ukrainą, a także na wzmocnienie wschodniej flance NATO.

Pierwsi żołnierze na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce już wylądowali. Docelowo, w ciągu najbliższych godzin, do naszego kraju trafić ma 1700 mundurowych z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg. Będą operować w południowo-wschodniej części kraju, na wschodniej flance NATO. - Błyskawiczne przybycie dodatkowych sił USA stanowi najlepszą odpowiedź na zagrożenia, które dotyczą wschodniej flanki NATO. Świadczy to też o bardzo poważnym traktowaniu obowiązków sojuszniczych i jest najlepszym dowodem na hasło „stronger together” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w niedzielę podczas konferencji prasowej.

Przypomniał także, że w ramach współpracy wojskowej w formacie eFP, w naszym kraju stacjonują już amerykańskie wojska. Mamy też w Polsce siły brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Polscy żołnierze zaś rozmieszczeni są w Rumunii i na Łotwie.

300 amerykańskich żołnierzy trafi do Niemiec

- Stany Zjednoczone w najbliższych godzinach przemieszczą do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg. Dodatkowe elementy sztabowe związane z tym rozmieszczeniem w sile 300 żołnierzy zostaną ulokowane przez USA w Niemczech - informuje na swojej stronie internetowej MON.

Ogromny huk nawet w niedzielę. Wiadukt Trasy Łazienkowskiej znika w oczach.

Jaki będzie rok 2022?

Pytanie 1 z 8
Czy planujesz już wakacje?
Źródło: Kolejni amerykańcy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali w Rzeszowie