Majowy wysyp grzybów na Podkarpaciu. Jest ich coraz więcej!

i

Autor: Canva/Grzyby Podkarpacie/zrzut ekranu

Grzybobranie

Majowy wysyp grzybów na Podkarpaciu. Jest ich coraz więcej!

2023-05-19 14:39

W podkarpackich lasach, ale i na łąkach, polanach a nawet w przydomowych ogródkach pojawiły się grzyby. Jest ich coraz więcej! Miłośnicy grzybobrania już zacierają ręce i planują pierwszy w tym roku wypad do lasu po grzyby. Uczestnicy grupy „Grzyby Podkarpacie” dzielą się między sobą swoimi znaleziskami z terenu województwa podkarpackiego.

Spis treści

  1. Grzybobranie na Podkarpaciu zaczęło się!
  2. Majowy wysyp grzybów na Podkarpaciu
  3. Jakie grzyby można zbierać w maju?
  4. Wysyp grzybów na Podkarpaciu w maju 2023

Grzybobranie na Podkarpaciu zaczęło się!

Grzybobranie na Podkarpaciu ruszyło pełną parą! W lasach w województwie podkarpackim można znaleźć ciekawe okazy, o czym poinformowało Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. 

Wszystkie grzybiarki i grzybiarze - zaczęło się!!! Obiekty wywołujące przyśpieszenie oddechu, szybsze bicie serca i… szaleństwo w zachowaniu. Aromatyczny obiekt pożądania… PIERWSZY!!! BOROWIK CEGLASTOPORY vel podciesz, lub krasnoborowik - został odnaleziony w ustrzyckich lasach – informuje Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Majowy wysyp grzybów na Podkarpaciu

Coraz więcej grzybów można znaleźć na terenie Podkarpacia. Wszystko świadczy o tym, że sezon 2023 rozpoczął się nieco przed czasem. O pierwszych znaleziskach informowaliśmy jeszcze w kwietniu, ale to na maj przypadł wysyp. Na facebookowej grupie „Grzyby Podkarpacie” jej członkowie dzielą się zdjęciami swoich znalezisk. W ostatnim czasie pojawiło się tam wiele nowych wpisów.

Wysyp grzybów na Podkarpaciu

i

Autor: Grupa: Grzyby Podkarpacie/FB/zrzut ekranu

Jakie grzyby można zbierać w maju?

Okazuje się, że maj to miesiąc, w którym można śmiało próbować swoich sił w poszukiwaniu grzybów. W tym miesiącu w lasach można znaleźć wiele jadalnych gatunków. To między innymi: boczniaki, borowiki, czarki, drobnołuszczaki, koźlarze, maślaki, smardze, czy chociażby pieczarki.

Wysyp grzybów na Podkarpaciu w maju 2023

Ciekawym znaleziskiem podzieliło się w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Jeden z pracowników odnalazł Czasznicę oczkowatą.

- Grzyb jadalny (suszony lub smażony). Spożywać można biały „miąższ” dopóki nie ściemnieje. Zewnętrznej skóry nie jada – informuje Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

ZOBACZ: Jakie grzyby zbierać wiosną?

Cud w Parczewie. Przy nadprzyrodzonym wizerunku gromadzi się coraz więcej osób
Źródło: Grzybobranie na Podkarpaciu. „Wszystkie grzybiarki i grzybiarze – zaczęło się”