Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. Co to takiego i kiedy mija termin?

2022-01-25 15:35 af A.I
PODKARPACIE. Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Co to takiego i kiedy mija termin?
Autor: ZUS

To już ostatni dzwonek, aby skorzystać z Małego ZUS-u plus. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z tej ulgi wcześniej, do urzędu powinni się zgłosić do końca stycznia. Nie dotyczy to jednak tych przedsiębiorców, którzy nadal spełniają warunki, a z ulgi korzystali w ubiegłym roku. Czym jest Mały ZUS Plus?

Czym jest Mały ZUS Plus? - Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. Mały ZUS Plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Ma pomóc w wykrywaniu Parkinsona. Specjalny program naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Kto skorzysta z ulgi Mały ZUS Plus?

Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z Małego ZUS Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2022 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Na Podkarpaciu z Małego ZUS-u plus w 2021 skorzystało ponad 10 tys. przedsiębiorców, w całym kraju 327 tys.

Zamieć w Rzeszowie. Pogodowa masakra w stolicy Podkarpacia
Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Źródło: Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. Co to takiego i kiedy mija termin?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany