Specjalna kamera z MPWiK znalazła awarię w sieci ciepłowniczej. Nie tak dawno dzięki niej uratowano „Rurka”

i

Autor: fot. MPWiK Rzeszów

Nowoczesna kamera MPWiK znalazła awarię w sieci ciepłowniczej

2022-01-27 16:06

Nowoczesna, specjalistyczna kamera wykorzystywana przez rzeszowski MPWiK m. in. do lokalizacji awarii znajduje coraz więcej zastosowań. Dzięki niej operator kamery znalazł m. in. „Rurka” czyli kotka, który jakiś czas temu utknął w rurach ciepłowniczych. Kilka dni temu dzięki kamerze odnaleziono nieszczelności sieci ciepłowniczej w jednym z rzeszowskich przedszkoli.

Kilka dni temu kamera okazała się potrzebna w Przedszkolu nr 15 w Rzeszowie. W rurach, przez które płynie ciepła woda zaczęły pojawiać się małe uszkodzenia. Rury, którymi woda płynie znajdują się pod posadzką, a to znacznie utrudniało znalezienie problemu. Było zagrożenie, że wyciek może spowodować awarię systemu ogrzewania przedszkola. – Na szczęście jednak spadek ciśnienia wody nie był gwałtowny i nie zrobiło się nagle zimno, ale trzeba było kontrolować ciśnienie i uzupełniać wodę mówi Bogusław Sak, kierownik administracji osiedla 1000-lecia.

Adam Lampart z MPWiK, operator kamery, zlokalizował miejsce nieszczelności, ale też znalazł przyczynę wcześniejszych niepowodzeń w poszukiwaniach. Wyciek ostatecznie znaleziono pod podłogą kuchni przedszkola. – Woda nie zbierała się w okolicy miejsca wycieku bo dziurki, którymi się wydostawała były bardzo małe. Średnicy igły – obrazuje Adam Lampart.

Kiedy zlokalizowano potencjalne miejsce wycieku zwiększono ciśnienie w sieci i wtedy wszystko okazało się jasne. Kamera MPWiK spenetrowała w przedszkolu ponad 50 metrów bieżących kanału ciepłowniczego. – Podobną sytuację mieliśmy niedawno na pływalni na Nowym Mieście. Coraz częściej zdarza się, że jesteśmy proszeni o pomoc i chętnie pomagamy różnym instytucjom i osobom prywatnym – dodaje Lempart.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Odmulanie zalewu idzie sprawnie. Miasto już myśli o budowie parku i nie tylko

Pomogła uratować "Rurka"

O kamerze, którą posiada rzeszowski MPWiK zrobiło się głośno kiedy kilka tygodni temu była wykorzystana do odnalezienia kota, który utknął w rurach ciepłowniczych. Przebywał tam około 10 dni i mimo wielu wysiłków starania o jego wydobycie z pułapki nie przynosiły efektu. Wtedy kluczowe znaczenie dla sukcesu miało zastosowanie właśnie tej kamery. – To nie była pierwsza nasza taka akcja – mówił Adam Lampart. – Już kiedyś pomagaliśmy wydobyć kotka, który utknął w rynnie. Też został uratowany dzięki naszej kamerze – dodaje.

Kierowcy na celowniku policyjnego drona! Gigantyczne mandaty
Źródło: Nowoczesna kamera MPWiK znalazła awarię w sieci ciepłowniczej