Pierwszy w Rzeszowie ekomural gotowy. Wiemy, gdzie go znajdziecie

2021-09-17 11:54 af A.I
Pierwszy w Rzeszowie ekomural  gotowy. Wiemy, gdzie go znajdziecie
Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Pierwszy w Rzeszowie ekomural jest już gotowy. Znajdziecie go na ścianie rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 11, bo to właśnie uczennica tej szkoły go zaprojektowała. Mural wykonał artysta street art i graficiarz Michał Czerko. A jeśli planujecie wycieczkę śladami rzeszowskich murali to łapcie rzeszowską mapę murali i graffiti w dłoń i w drogę. Mapę znajdziecie na stronie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Zaprojektowany przez Aleksandrę Dankiewicz, uczennicę ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural jest już gotowy. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu. Dlaczego mural, który ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście jest ekologiczny? Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Rzymie. - Cieszę się, że mamy już taki mural w naszym mieście. Szczególnie cieszę się z tego, że w konkursie na projekt tego muralu o tematyce ekologicznej wzięło udział mnóstwo dzieci – uczniów szkoły na Nowym Mieście. To pokazuje, że w naszym najmłodszym pokoleniu świadomość ekologiczna jest już duża. Ogromnie cieszę się także z tego, że zwycięski projekt jest tak ciekawy – mówi Konrad Fijołek, prezydent  Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Spis powszechny 2021: Jakie kary grożą za nie spisanie się? Zostało mało czasu!

Ekologiczny mural wybrany w internetowym głosowaniu

W czwartek po południu prezydent Rzeszowa spotkał się z Olą Dankiewicz, uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, autorką zwycięskiego projektu, jej rodzicami, dyrekcją szkoły oraz artystą, który projekt Oli przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.

- Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.

Mieszkańcy chcieli ekomural w Rzeszowie

Skąd pomysł na ekologiczny mural w Rzeszowie? W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA)  realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście.

Rzeszowianie zgłosili  16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który już został wykonany. Kolejne, które są już przygotowywane to ławka solarna, która pojawi się w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego) i trzmielowisko, które powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto.

Jagiellońska w Rzeszowie na tydzień zamieni się w deptak
Źródło: Pierwszy w Rzeszowie ekomural gotowy. Wiemy, gdzie go znajdziecie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany