PODKARPACKIE. Nieczynna linia 108 udrożniona. Będą dodatkowe pociągi dla uchodźców

i

Autor: Anna Magda | Michał hubala Urząd Marszałkowski

PODKARPACKIE. Nieczynna linia 108 udrożniona. Będą dodatkowe pociągi dla uchodźców

2022-03-02 16:32

Będą dodatkowe pociągi dla ukraińskich uchodźców. Już jutro, 3 marca uruchomiona zostanie nieużywana linia kolejowa 108 z przygranicznego Krościenka przez Uherce do Zagórza. Pierwszy pociąg wyjedzie już po południu. Ważna informacja dla osób podróżujących Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną jest taka, że nie ma żadnych zmian w rozkładzie jazdy.

Od Samorządu Województwa Podkarpackiego wyszła inicjatywa, aby uruchomić nieużytkowaną linię kolejową 108 z przygranicznego Krościenka do Zagórza. Dzięki współpracy z przedstawicielami kolejowych spółek udało się ją już udrożnić i od 3 marca ruszą nią specjalne pociągi, które przetransportują w głąb kraju ukraińskich uchodźców.

- Chcieliśmy jako samorząd województwa odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby i zaangażować się w transport uchodźców z przejścia granicznego w Krościenku, aby dowieźć ich bezpiecznie w głąb kraju, stąd nasza inicjatywa, aby uruchomić to połączenie kolejowe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Hymn Ukrainy i pokojowa manifestacja na rzeszowskim Rynku

Dodatkowe pociągi w regionie pomogą

Do przewozu Ukraińców z Krościenka podkarpacki samorząd udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Przewozy będzie realizować spółka POLREGIO, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity. Pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy ma wyruszyć w środę, 3 marca w godzinach południowych.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców.

- Dwa z nich są własnością samorządu województwa a trzeci realizuje dla nas połączenia regionalne. Wszystkie trafią do dyspozycji wojewody podkarpackiego, aby mogły być wykorzystane do przewożenia osób uciekających z Ukrainy. Możemy to zrobić, gdyż mamy rezerwę pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Bez zmian dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjne

Pojazdy szynowe, które stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwolą zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu. Nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.

Przekazane do transportu Ukraińców pojazdy szynowe to EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

Hymn Ukrainy na rzeszowskim Rynku
Źródło: PODKARPACKIE. Nieczynna linia 108 udrożniona. Będą dodatkowe pociągi dla uchodźców