PODKARPACKIE. Za niedługo zaszczepicie się aptece! Ruszył nabór dla aptek do programu szczepień

i

Autor: pixabay

PODKARPACKIE. Za niedługo możliwe szczepienia w aptekach!

2021-06-16 14:04

Jeszcze nie zaszczepiliście się przeciw COVID-19? To już niebawem będziecie mogli zrobić to w aptece. Na Podkarpaciu ruszył nabór do programu szczepień. Wnioski od chętnych aptek przyjmuje podkarpacki oddział NFZ w Rzeszowie. To właśnie na stronie funduszu na bieżąco publikowane mają być adresy aptek, w których będziecie mogli się zaszczepić. Jak będzie wyglądało szczepienie w aptece?

Do działających na Podkarpaciu punktów szczepień m.in. w szpitalach czy poradniach POZ dołączą niedługo apteki. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień.

Kto może się zgłosić?

- Do programu mogą dołączyć apteki ogólnodostępne, działające zgodnie z prawem farmaceutycznym. Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek, spełnić wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia oraz przesłać do NFZ formularz zgłoszeniowy. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni. Wykaz zakwalifikowanych aptek będzie systematycznie udostępniany na stronie internetowej podkarpackiego NFZ - informuje Rafał Śliż z podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszowski Budżet Obywatelski 2022: Ponad 8 mln zł do wydania! Od 5-go lipca mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły

Jaskie są wymagania, które musi spełniać punkt szczepień w aptece?

Szczepienia ochronne powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami dotyczącymi punktów szczepień. Badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 i jego wykonanie będzie przeprowadzone przez farmaceutę posiadającego uprawnienia odpowiednio do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Ja wybrać konkretny punkt szczepień?

Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece. Procedura jest taka sama jak podczas rejestracji do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień.

Warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami współistniejącymi powinny wybrać powszechny bądź populacyjny punkt szczepień.

Pies Kajtek spod Rzeszowa otrzymał protezę łapki
Sonda
Czy jesteś już po szczepieniu na COVID-19?
Źródło: PODKARPACKIE. Za niedługo możliwe szczepienia w aptekach!