PODKARPACKIE: ZUS wydłużył zasiłek opiekuńczy do 9 maja. Kto z niego tym razem skorzysta?

2021-04-26 15:35 af A.I
PODKARPACKIE: ZUS wydłużył zasiłek opiekuńczy do 9 maja. Kto z niego tym razem skorzysta?
Autor: pixabay

Mamy ważną informację dla rodziców przedszkolaków z Podkarpacia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Tym razem - do niedzieli, 9 maja. Jak informuje ZUS, ta forma wsparcia jest szczególnie ważna w tak trudnym czasie pandemii koronawirusa, jaki mamy teraz. Bo pamiętajcie, świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

 - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 9 maja uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek”- mówi Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kwietniowa Rzeszowska Masa Krytyczna indywidualnie!

POLUB NASZ NOWY FANPAGE ESKA RZESZÓW NEWS!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy nie przysługuje?

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

CZYTAJ TAKŻE: Majówka 2021 w Bieszczadach - atrakcje, co robić, gdzie jechać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak go uzyskać?

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Źródło: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS wydłużył zasiłek do 9 maja! Kto z niego tym razem skorzysta?
Nasi Partnerzy polecają