Policja o bezpieczeństwie podczas WOŚP 2023. Na to zwracaj uwagę!

Policja o bezpieczeństwie podczas WOŚP 2023. Na to zwracaj uwagę!
Autor: KGP/Policja.pl

Policjanci radzą jak zachowywać się w czasie 31. Finału WOŚP 2023. Zwracają uwagę na to, jak wyglądają wolontariusze i przypominają o stałych elementach, po których możemy ich poznać. Wydarzenie może być gratką dla oszustów, którzy będą podszywali się pod kwestujących. Na to trzeba zwrócić uwagę!

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych – informuje Komenda Główna Policji. Co więcej, opublikowano porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także dla wolontariuszy, którzy tego dnia będą zbierać pieniądze na rzecz WOŚP. Na co zwracać szczególną uwagę?

Policja o WOŚP 2023. Nie daj się oszukać!

Policja Polska przekazała, że w czasie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak:

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

- Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną – czytamy w komunikacie policji.

Policja prosi także, o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Policjanci zwrócili się także do wolontariuszy, aby ci prowadzili zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Radzą także, żeby nie prowadzić zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które uznawane są za niebezpieczne. - Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych – napisano.

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie powrotu do sztabu. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy, najlepiej jest poruszać się w grupie i skorzystać z pomocy znajomych, czy bliskich.

- Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo – zapewnia Komenda Główna Policji.

Policjanci znaleźli potrąconego psa Lesia. Żaden samorząd nie chciał pomóc
Źródło: Policja o bezpieczeństwie podczas WOŚP 2023. Na to zwracaj uwagę!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany