REGION: Ponad pół miliona mieszkańców województwa dostanie od ZUS-u PIT

i

Autor: Materiały prasowe/ ZUS

REGION: ZUS rozpoczął wysyłanie PIT-ów do ponad pół miliona mieszkańców

2022-02-01 15:08

Urzędnicy podkarpackich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęli już wysyłkę deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Kto dostanie PIT z ZUS-u? Te trafią przede wszystkim do tych, którzy w roku 2021 pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Wysyłkę deklaracji podatkowych za ubiegły rok Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął w połowie stycznia. Chodzi o PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11, które trafią do tych świadczeniobiorców, którzy w poprzednim roku korzystali z ZUS-owskich zasiłków. Łącznie do mieszkańców Podkarpacia wysłanych ma zostać ponad pół miliona deklaracji, z czego ponad 440 tysięcy (PIT-40A) do rąk emerytów i rencistów.

CZYTAJ TAKŻE: Dostaliście maila z podpisem „Zespół viaTOLL”? Nie klikajcie w link!

Do kogo trafi PIT z ZUS-u?

PIT-11A spodziewać powinny się osoby, które korzystały w roku 2021 z zasiłków chorobowych i macierzyńskich, a także te, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11 zaś trafi do rąk tych, którzy pobierali w minionym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Deklaracje podatkowe, jak informuje regionalny rzecznik ZUS, Wojciech Dyląg, dostępne będą także w formie elektronicznej - Osoby, którym ZUS wypłacał świadczenia będą miały dostęp do deklaracji PIT także na swoim profilu na portalu PUE ZUS. Aby zobaczyć swoją deklarację PIT trzeba zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę „Świadczeniobiorca” , a następnie „Formularze PIT”. PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera. PIT-y zaś w formie papierowej trafić mają do adresatów najpóźniej do marca.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...
Źródło: REGION: ZUS rozpoczął wysyłanie PIT-ów do ponad pół miliona mieszkańców