Rzeszów: Błąd ortograficzny w nazwie ulicy na os. Ptrzybyszówka? Chodzi o ul. Magórską

2020-12-14 15:51 af
Rzeszów: Błąd otograficzny w nazwie ulicy na osiedlu Ptrzybyszówka?
Autor: Google Street View

Według mieszkańców Przybyszówki, a także ruchu miejskiego "Razem dla Rzeszowa", w nazwie tej ulicy pojawił się błąd ortograficzny. Bo jak tłumaczą na Przybyszówce nazwy ulic kojarzą się z Beskidem Niskim i Magurskim Parkiem Narodowym. A tam nie ma takiego szczytu jak Magóra pisane przez „o” , tylko przez „u” otwarte. Miejscy urzędnicy wyjaśniają skąd wzięła się nazwa ulicy.

- Pośród ulic w dzielnicy Przybyszówka (Dukielska, Baligrodzka, Iwonicka, Żmigrodzka itp.), kojarzących się z Beskidem Niskim i Magurskim Parkiem Narodowym, odnaleźć można ul. Magórską. W Beskidzie Niskim nie ma takiego szczytu jak "Magóra", jest natomiast szczyt Magura. Czy i kto odpowiada za ten błąd ortograficzny? Czy konieczna będzie zmiana nazwy ulicy i wymiana wszystkich dokumentów? - czytamy na Facebooku ruchu miejskiego Razem dla Rzeszowa.

Nie ma błędu ortograficznego

Rzeszowscy urzędnicy wyjaśniają, że w nazwie ulicy na os. Przybyszówka w Rzeszowie nie ma błędu ortograficznego.

- Nazwa tej ulicy nie ma związku z Magurskim Parkiem Narodowym. Etymologia tego słowa jest zupełnie inna. Nazwa ulicy Magórskiej pochodzi od nazwy własnej. Tak dawniej mieszkańcy Przybyszówki nazywali ten teren - Magórką - wyjaśnia Maciej Chłodnicki z rzeszowskiego ratusza.

I to właśnie na prośbę mieszkańców Przybyszówki urzędnicy jedną z ulic nazwali ulica Magórską.

Pierwsze odkrycia archeologiczne pod ul. Grunwaldzką w Rzeszowie
Posłuchaj: Co mogą odkryć pod Grunwaldzką w Rzeszowie? Dariusz Bobak odpowiada