RZESZÓW: Miasto planuje inwentaryzację drzew. Będą m.in. zdjęcia lotnicze, laserowy skaning oraz dane teledetekcyjne

i

Autor: Unsplash.com/ Jan Huber

RZESZÓW: Miasto planuje inwentaryzację drzew. Powstanie specjalna baza danych

2022-01-25 15:03

Prace potrwać mają 2 lata, ich efekt, czyli elektroniczna baza danych, ma być widoczny już w przyszłym roku. To właśnie do jej stworzenia potrzebne będą m.in. zdjęcia lotnicze. Dzięki inwentaryzacji zaś wyznaczone zostać mają mapy miejskich wysp ciepła, mapa sieci hydrograficznej i mapa zanieczyszczeń światłem.

W tym roku rozpoczniemy inwentaryzację drzew na terenie całego naszego miasta. Powstanie elektroniczna baza danych niezbędna m.in. do oceny stopnia zadrzewienia poszczególnych terenów miejskich. Dzięki zebranym danym będziemy mogli sprawniej i efektywniej zarządzać miastem - mówi Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa. Planowany przez urzędników spis przeprowadzony będzie na terenie całego miasta. Nie jest jednak pierwszym - niedługo po wyborach inwentaryzowane były już drzewa na Bulwarach nad Wisłokiem oraz w ich sąsiedztwie.

CZYTAJ TAKŻE: Ma pomóc w wykrywaniu Parkinsona. Specjalny program naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Powstanie potrzebna baza danych

Na stronie zaś bulwaryrzeszow.obliview.com dostępna jest, zamówiona przez Zarząd Zieleni Miejskiej, Mapa Drzew.

- Na terenie objętym opracowaniem jest 3151 drzew. Mamy dane dotyczące ich dokładnej lokalizacji, kondycji, gatunków. I to wszystko na podkładzie wysokorozdzielczej ortofotomapy oraz numerycznego modelu terenu. Jest to wspaniały materiał, który może zostać wykorzystany w procesie projektowania koncepcji zagospodarowania terenu Bulwarów - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Zaplanowany zaś przez miasto kolejny spis drzewostanu potrwać ma dwa lata. Jego efektem będzie elektroniczna baza danych, do której stworzenia potrzebne będą m.in. zdjęcia lotnicze, skaning laserowy oraz dane teledetekcyjne i prace terenowe.

Zebrane przez specjalistów dane posłużą do oceny stopnia zadrzewienia wszystkich miejskich terenów, a także oceny stopnia i stanu zdrowotnego drzew. Dzięki inwentaryzacji wyznaczone zostać mają mapy miejskich wysp ciepła, mapa sieci hydrograficznej i mapa zanieczyszczeń światłem. Firmę, która zajmie się pracami na terenie miasta, wyłoni przetarg. Ten planowany jest prawdopodobnie wiosną tego roku.

Zbigniew Bródka o roli chorążego reprezentacji

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...
Źródło: RZESZÓW: Miasto planuje inwentaryzację drzew. Powstanie specjalna baza danych