RZESZÓW: Miasto szykuje kolejną zieloną strefę! Powstanie na os. Nowe Miasto

i

Autor: Materiały prasowe/ UM Rzeszów

RZESZÓW: Miasto szykuje kolejną zieloną strefę! Powstanie na os. Nowe Miasto

2022-04-29 14:41

Planowana przez miasto zielona strefa rekreacyjna powstać ma między Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 a Przedszkolem nr 38 na osiedlu Nowe Miasto. Motywem przewodnim ma być bylinowa rabata, wokół której powstaną trzy zakątki tematyczne.

Przetarg na powstanie nowej strefy rekreacyjnej na osiedlu Nowe Miasto rzeszowscy urzędnicy chcą ogłosić w najbliższych dniach. Zadaniem wygranej firmy będzie zagospodarowanie terenu między Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 a Przedszkolem nr 38 według zleconych przez ratusz wytycznych. W tych wymieniona jest przede wszystkim, przypominająca długa wstęgę rabatowa bylinowa, w zakolach której zaplanowane są trzy zakątki tematyczne.

Rzeszowska Masa Krytyczna w sobotę rozpocznie rowerowy sezon!

Nowa zielona strefa na os. Nowe Miasto. Trzy zakątki tematyczne

  • Pierwszy - edukacyjny pozwoli obserwować zjawiska naukowe związane z ruchem ziemi i przekazywaniem i zachowaniem energii. Znajdą się w nim więc zegar słoneczny i wahadło Newtona.
  • W drugim znajdą się plenerowe instrumenty muzyczne takie, jak bębny, aerofon, dzwony rurowe czy cymbały.
  • W trzecim zaś pojawią się kostki wiedzy, czyli słupy z informacjami na temat owadów zapylających, roślin miododajnych i energii drzew, które pozwolą dzieciom poznać nowe organizmy i zachęcą je do szukania ich w swoim otoczeniu

Oprócz słupów, w trzecim zakątku postawione mają zostać także „domki” dla dzikich owadów oraz ławki w kształcie plastrów miodu. Jeśli w pierwszym podejściu uda się znaleźć wykonawcę - strefa będzie gotowa już latem.

W mieście powstanie więcej zielonych miejsc

Nowa przestrzeń rekreacyjna to oczywiście tylko jedna z wielu zaplanowanych przez urząd „zielonych” inwestycji na terenie miasta. Rozstrzygnięte zostały już przetargi na wykonanie dwóch ogrodów kieszonkowych - przy al. Sikorskiego oraz przy ul. Kurpiowskiej, planowana jest także rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego.

- Teren zostanie ogrodzony, oświetlony, a także wyposażony od podstaw w nowe ławki, kosze i place zabaw. Zarząd Zieleni Miejskiej zaprojektował tu mnóstwo nowych nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów - mówi Artur Gernand, z rzeszowskiego ratusza.

Źródło: RZESZÓW: Miasto szykuje kolejną zieloną strefę! Powstanie na os. Nowe Miasto