Rzeszów: Numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Specjalny punkt przy Langiewicza 15

i

Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszów: Numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Specjalny punkt przy Langiewicza

2022-03-14 15:29

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli odebrać swój numer PESEL. W specjalnych punktach, które mają działać przy urzędach miast i gmin na Podkarpaciu, uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać swój numer PESEL, utworzyć profil zaufany i tymczasowo się zameldować. W Rzeszowie taki punkt będzie działał przy ul. Langiewicza.

Punkt jest już tworzony i zostanie uruchomiony w środę. - Będzie mieścił się w budynku przy ul. Langiewicza 15 i działał przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 9.00 do 17.00. Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego - mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa. Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15? - Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany tylko i wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego już w przyszłym tygodniu!

Wystarczy jakikolwiek dokument tożsamości

W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

Davide Martello. Niezwykłe koncerty na przejściu granicznym w Medyce
Źródło: Rzeszów: Numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Specjalny punkt przy Langiewicza