Rzeszowscy mundurowi przerwali oszustwo nigeryjskie! Ofiarą padła 50-latka

i

Autor: pixabay

Rzeszów: Policjanci w ostatnim momencie przerwali "oszustwo nigeryjskie"! Ofiarą padła 50-latka

2021-06-23 15:42

Policjanci w ostatnim momencie przerwali "oszustwo nigeryjskie". 50-latka mogła stracić kilkanaście tysięcy złotych! Policjanci dostali informację, że w jednym z banków znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu zastali 50-latkę, która przelewała pieniądze na zagraniczne konto. Miały one pokryć cło za cenną przesyłkę, nadaną przez poznanego w sieci mężczyznę.

Wczoraj (22.06.), policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej policji dostali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie, znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Kiedy mundurowi zjawili się na miejscu zastali 50-latkę, która przelewała pieniądze na zagraniczne konto. Miały one pokryć cło za cenną przesyłkę, nadaną przez poznanego w sieci mężczyznę. Jak ustalili policjanci, pokrzywdzona odpowiedziała w mediach społecznościowych na propozycję nawiązania kontaktu z mężczyzną, na którą się zgodziła.

- Nieznajomy podawał się za inżyniera pracującego na statku. Po kilku tygodniach mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazane przez niego konto bankowe znaczną kwotę. Wczorajsza interwencja funkcjonariuszy zapobiegła kolejnemu przelewowi. Miał on pokryć cło za przesyłkę - informują mundurowi z Rzeszowa.

Policjanci wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Mundurowi zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Pożary samochodów w Rzeszowie i pod Krosnem. Auta spłonęły doszczętnie! [ZDJĘCIA]

Czym jest oszustwo nigeryjskie?

Oszustwo nigeryjskie to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Rzeszowscy policjanci przygotowali kilka rad, które pozwolą wam uchronić się przed "oszustwem nigeryjskim".

  • zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co otrzymamy wielomilionową gratyfikację, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
  • zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, możemy być pewni, że to oszustwo, taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć;
  • otrzymaliśmy niespodziewanie wielomilionowy spadek po nieznanym krewnym, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
  • za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to również oszustwo, wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać;
  • obiecane spotkanie lub związek wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwanych perturbacji.
Kurtyna wodna stanęła na Rynku i już chłodzi mieszkańców Rzeszowa
Źródło: Rzeszów: Policjanci w ostatnim momencie przerwali "oszustwo nigeryjskie"! Ofiarą padła 50-latka