RZESZÓW. Trudne warunki na drogach i chodnikach. Wszystkie pługi i piaskarki w akcji

i

Autor: af

RZESZÓW. Trudne warunki na drogach i chodnikach. Wszystkie pługi i piaskarki w akcji

2021-12-21 10:29

Służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg pracują intensywnie od wczorajszego popołudnia. Posypywarki na jezdnie i chodniki wyjechały około godziny 16 i do godziny 18 posypały solą i piaskiem wszystkie główne ulice. Do godz. 20 udało się wysypać piasek i sól także na mniej uczęszczane drogi oraz chodniki. Dziś od wczesnego poranka służby dalej są w akcji.

- Po godzinie 21 większość głównych ulic była już czarna. Intensywne opady śniegu, jakie dotarły do Rzeszowa dzisiaj po godzinie szóstej pogorszyły warunki. Nasze pojazdy od razu wyjechały na jezdnie, szybka reakcja była możliwa, bo po godzinie piątej mieliśmy je już załadowane piaskiem i solą – mówi Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Miejskie służby od rana odśnieżają w pierwszej kolejności odcinki dróg krajowych oraz główne ulice w mieście. Niestety z powodu dużego ruchu około godziny 7 pługi i piaskarki także stały w korkach. Akcja odśnieżania przyspieszyła dopiero po godzinie ósmej. Jak zapewnia Sławomir Progorowicz, do piaskarek i solarek dołączyły pługi, które zgarniają śnieg z jezdni i chodników. Zwiększono także dawkę soli.

- W tej kwestii mamy jednak określone normy i nie możemy używać jej zbyt wiele, ze względu na ochronę środowiska. Robimy wszystko, aby na drogach i chodnikach było bezpiecznie w możliwie najkrótszym czasie. Mamy całodobowy dyżur i reagujemy na bieżąco. Przy tak intensywnych opadach śniegu jak dzisiaj rano na efekty naszej pracy trzeba jednak zaczekać, sól musi zacząć działać, a nasze auta potrzebują czasu, aby przejechać przez ponad 550 kilometrów dróg, które mamy pod opieką – zapewnia Sławomir Progorowicz.

Do zimowej akcji przygotowano już dwa tysiące ton soli i tysiąc ton piasku. Drogowcy dysponują 12 pojazdami ciężarowymi z pługami i posypywarkami oraz 25 lżejszymi, przeznaczonymi do odśnieżania chodników. W razie intensywnych opadów śniegu, na ulice wyjeżdża 16 dodatkowych pługów, które można zamontować do śmieciarek.

W Rzeszowie zrobiło się zimowo
Sonda
Czy zima zaskoczy drogowców?
Źródło: RZESZÓW. Trudne warunki na drogach i chodnikach. Wszystkie pługi i piaskarki w akcji