Straż Graniczna zatrzymała busa z obywatelami Ukrainy. Podejrzenia wzbudził kierunek jazdy

2021-03-12 7:38 A.I
Kontrola legalności pbytu
Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Strażnicy Graniczni z Medyki zatrzymali w okolicach Przemyśla sześciu Ukraińców. Mężczyźni zamiast jechać do pracy w Polsce zmierzali na Słowację. Byli klientami agencji pracy, która wystawiła im zaświadczenia tylko po to, aby mogli wjechać na terytorium naszego kraju. Teraz mają półroczny zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

Strażnicy graniczni z Medyki w podprzemyskich Wapowcach zatrzymali busa, którym podróżowało sześciu obywateli Ukrainy.

Według dokumentów mężczyźni w wieku 18-56 lat wjechali do na terytorium Polski, aby podjąć pracę w województwach: opolskim oraz pomorskim. Granicę przekroczyli na podstawie paszportów biometrycznych oraz oświadczeń o zatrudnieniu wydanych przez agencję pracy tymczasowej zarejestrowanej w Polsce.Podejrzenia mundurowych wzbudził jednak kierunek w jakim zmierzał bus.

Oryginalne zaświadczenia

Okazało się, że przestawione oświadczenia były oryginalne, jednak agencja wydała je na przypadkowe firmy działające w Polsce. Nie miała z nimi stosownych umów, a gotowe dokumenty sprzedawała po ok. 150 zł w firmie turystycznej na Ukrainie. Cudzoziemcy przyznali, że oświadczenia były im potrzebne jedynie do wjazdu do Polski. W rzeczywistości jechali do pracy na Słowację.

Wszyscy otrzymali zakaz wjazdu na 6 miesięczny do państw strefy Schengen i zostali skierowani na Ukrainę. Straż Graniczna szczegółowo skontroluje nieuczciwą agencję pracy wydającą i rejestrującą dokumenty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że firma jest zarejestrowana na obywatela Ukrainy.   

Rzeszów: Policyjna eskorta na porodówkę
Sonda
Czy Eurowizja powinna być zawsze apolityczna?