W Rzeszowie ruszył miejski program finansowania in vitro. Ratusz przeznaczył 600 tys. zł

2022-11-28 16:00 M.S A.I
W Rzeszowie ruszył miejski program finansowania in vitro. Ratusz na ten cel przeznaczył 600 tys. zł
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Program ma być szansą dla kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn, którzy walczą z niepłodnością. Według wstępnych szacunków ma z niego skorzystać minimum 40 par. Tym samym miasto chce rozpocząć walkę z ujemnym przyrostem naturalnym.

– To jest informacja na którą czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że dziś do tego grona dołącza Rzeszów - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kwalifikację pacjentów będą prowadziły wybrane w miejskim konkursie ośrodki medyczne. Każda para może liczyć na dofinansowanie do 5 tys. zł trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

W latach 2017-2020 odnotowano spadek przyrostu naturalnego w Rzeszowie. Z wartości 4,21 ‰ obserwowanej w 2017 roku do 1,25 ‰ w 2020 r. W 2021 roku wystąpił w Rzeszowie ujemny przyrost naturalny, który osiągnął wartość - 0,7 ‰.

Jak urządzić cztery ściany?

Zwycięski projekt RBO

Program finansowania in vitro zwyciężył również w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim.

- Bardzo się cieszę że to nie tylko idea Urzędu Miasta, ale przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa. Zostało to jasno udowodnione w tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jest piękny moment dla tych, którzy marzą o tym by mieć dziecko i marzą o pięknym macierzyństwie – podkreślał prezydent.

Program miejski zostanie połączony ze zwycięskim projektem RBO i na przyszły rok mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do dyspozycji 650 tys. złotych. Z miejskiego programu, rzeszowianie będą mogli korzystać już od nowego roku. 

Źródło: W Rzeszowie ruszył miejski program finansowania in vitro. Ratusz przeznaczył 600 tys. zł
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany