Ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o myjnie samochodowe i paragony

Ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o myjnie samochodowe i paragony
Autor: pexels.com

Od 1 lutego 2023 roku wchodzą zmiany na myjniach automatycznych w całej Polsce. Chodzi o możliwość wydawania paragonu kierowcom, które z nich korzystają. Myjnie na stacjach, czy te obsługiwane przez pracowników nie będą miały z tym problemu. Nowe przepisy sprawiają problemy właścicielom myjni automatycznych, z których korzystało się po wrzuceniu monet do automatu.

Właściciele myjni samoobsługowych, mimo próśb i pism wysyłanych do Ministerstwa Finansów muszą zmienić funkcjonowanie swojego biznesu. Od 1 lutego 2023 roku kierowcy, którzy skorzystają z ich usług muszą dostać paragon.

- Z uwagi na dalsze trudności podatników w dostępie do urządzeń fiskalnych oraz problemy z montażem i zainstalowaniem tych urządzeń termin został ponownie odroczony. Tym samym przedsiębiorcy prowadzących ten rodzaj działalności są zobowiązaniu do prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących od 1 lutego 2023r. Zyskują więc dodatkowe 4 miesiące na wprowadzenie urządzeń fiskalnych - informowało ministerstwo. 

Z tym problemu nie mają stacje paliw, które najczęściej po opłaceniu rachunku w kasie wydają żetony, czy myjnie ręczne, gdzie paragon jest czymś normalnym. Problem dotyczy wyłącznie myjni samoobsługowych, a sama wizja wydawania paragonu w formie elektronicznej kasy i papierowego wydruku wydaje się ciężka do zrealizowania. Co na to ministerstwo?

E-pragony na myjni samochodowej?

Właściciele myjni samoobsługowych szukali innych rozwiązań, które podsuwali pod nos Ministerstwa Finansów. To np. e-paragon, który wyświetlałby się w telefonie po zeskanowaniu kodu QR. MF jednak stało na straży przepisów i zdania nie zmieniło. Za to zaproponowało inne rozwiązanie. Takie, które jest legalne i w tym przypadku realne do zrealizowania.

Myjnie samoobsługowe. Można tylko pokazać paragon

Jak się okazuje, paragonu nie trzeba drukować. Ministerstwo Finansów przypomniało branży, że informacje zawarte na paragonie można wyświetlić. To otwiera furtkę do spełnienia wymogów przez właścicieli myjni. Na rynku dostępne są urządzenia, które umożliwiają takie rozwiązanie, zarówno przy płatności gotówką jak i kartą.

MF powołało się na rozporządzenie, które określa zasady informowania klienta o dokonanym zakupie. Przez 30 sekund wyświetlacz musi pokazywać takie dane jak:

  • numer unikatowy kasy,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,
  • datę sprzedaży,
  • numer kolejny paragonu,
  • łączną wartość sprzedaży brutto,
  • łączną kwotę podatku,
  • typ formy płatności,
  • inne formy płatności.

Źródło: innpoland.pl

Rafał Trzaskowski: Ruszyła budowa metra na Bemowie
Źródło: Ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o myjnie samochodowe i paragony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany