Wybieracie się w Bieszczady? Sprawdźcie, jakie warunki panują na szlakach!

i

Autor: Pixabay

Wybieracie się w Bieszczady? Sprawdźcie, jakie warunki panują na szlakach!

2022-03-11 18:52

Szlaki są częściowo przetarte. Przed weekendem zaglądamy jeszcze na trasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szlakach leży od 40 do aż 150 cm śniegu na połoninach. Ostatniej doby spadło około 20 cm świeżego śniegu, który w ciągu kolejnych dni, wraz ze wzrostem temperatury, stał się mokry.

Aktualnie szlaki na obszarze Parku są częściowo przetarte i drożne. Jednak odcinki, które są rzadko uczęszczane są zupełnie nieprzetarte. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 40 cm w niższych partiach do ok. 150 cm w strefie połonin.

- W ciągu ostatniej doby spadło ok. 20 cm świeżego śniegu, który w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury stał się mokry. Pod jego warstwą występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Idąc na szlak w taką pogodę należy pamiętać o zabraniu ze sobą raczków lub raków. Przejazd do parkingu w Bukowcu jest już możliwy – informują pracownicy BPN.

Najlepiej wrócić przed zmrokiem

Przed wyjściem na bieszczadzkie szlaki warto sprawdzić aktualne prognozy pogody. Przede wszystkim trzeba „mierzyć siły na zamiary”. - Pamiętajmy aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia – ostrzegają pracownicy BPN i dodają, że aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR.

W Rzeszowie działa już Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Źródło: Wybieracie się w Bieszczady? Sprawdźcie, jakie warunki panują na szlakach!