Ruszają wypłaty świadczeń dla siedlczan, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Ruszają wypłaty świadczeń dla siedlczan, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach

2022-04-21 13:31

W tym tygodniu siedlecki magistrat rozpoczyna wypłacanie świadczeń dla siedlczan, którzy goszczą w swoich domach uchodźców. Przypomnę, że wsparcie w kwocie 40 zł za osobę przysługuje tylko za zapewnienie obywatelom Ukrainy i zakwaterowania, i wyżywienia. Urzędnicy mają prawo to sprawdzać. Liczą też na to, że ministerstwo da im dostęp do systemu, który umożliwi także innego rodzaju weryfikacje.

– Przepis mówi o tym, że aby otrzymać wsparcie w wysokości 40 zł za osobę za okres wynoszący do 60 dni, udzielana pomoc musi obejmować i zakwaterowanie, i wyżywienie. Weryfikacja polega tylko na zbadaniu warunków lokalowych – tyle może zrobić samorząd. Generalnie wszystko opiera się na pomocy solidarnościowej, czyli jest wniosek, jest oświadczenie o tym, że jest on złożony zgodnie z prawdą, jest podpis osoby wnioskującej i w załącznikach zestawienie osób, którym udzielono takiej pomocy – informuje Leszek Borkowski, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych siedleckiego magistratu.

Urzędnicy liczą na to, że wkrótce Ministerstwo Administracji da im dostęp do systemu weryfikacyjnego, który umożliwi również sprawdzenie, czy świadczenie nie jest wypłacane podwójnie, a także czy nie została przekroczona liczba 60 dni w odniesieniu do danego obywatela Ukrainy.

– W tym tygodniu zamierzamy wypłacić świadczenia dla osób, które złożyły pierwsze wnioski, w dniach 22-24 marca. Wypłacamy pieniądze tak późno, bo czekaliśmy na obiecany przez Ministerstwo Administracji system, który by pozwolił zweryfikować uprawnienia osób przyjmujących obywateli Ukrainy, że te świadczenia są wypłacane we właściwym czasie. Chodzi o te 60 dni, za które są one wypłacane. Takiego systemu nie otrzymaliśmy, więc będzie ciężko w późniejszym okresie o weryfikację uprawnień. Stąd działamy trochę na własną rękę, mając nadzieję na to, że takie narzędzie niedługo otrzymamy – wyjaśnia Leszek Borkowski.

Osoby, które goszczą w swoich domach uchodźców i zapewniają im wyżywienie, a nie składały jeszcze wniosków o wsparcie w wysokości 40 zł za osobę, wciąż mogą je złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Siedlce. Czas na ich rozpatrzenie wynosi do 30 dni. Do tej pory do siedleckiego magistratu wpłynęło ok. 200 wniosków.

Sonda
Czy masz już plany na majówkę?
Źródło: Ruszają wypłaty świadczeń dla siedlczan, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach