Mirosława Paczuska, prezes Stowarzyszenia na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem Szansa

i

Autor: Monika Półbratek Mirosława Paczóska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem "Szansa" w Siedlcach

W czasie pandemii coraz więcej osób uzależnionych szuka profesjonalnej pomocy [AUDIO]

2021-05-12 21:53

Rok temu, z powodu lockdownu, pracownicy Stowarzyszenia „Szansa” przez dwa miesiące mogli pomagać osobom uzależnionym tylko wirtualnie. Od maja wrócili do pracy stacjonarnej i przez ten rok zapotrzebowanie na oferowane przez nich wsparcie cały czas wzrasta. Przez stale powiększającą się liczbę podopiecznych, mają pełne ręce roboty.

2020 rok był dziwny dla nas. W marcu i kwietniu, kiedy wystąpiła ta pierwsza fala pandemii i były te wszystkie obostrzenia, to tak samo jak inni zamknęliśmy lokal, ale działaliśmy poprzez telefony, Skype, Messenger itd. 4 maja zeszłego roku ruszyliśmy, ze względu na ogromne zainteresowanie. I od tamtej pory pracujemy dzień w dzień, wiadomo – weekendy formalnie nie, ale często zdarza nam się i w sobotę pracować... Jest bardzo dużo osób chętnych – mówi Mirosława Paczóska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach.

Organizacja pomaga nie tylko mieszkańcom miasta, ale i gminy Siedlce. Od lat prowadzi punkt konsultacyjno-terapeutyczny „Akceptacja”, oferujący wsparcie alkoholikom i osobom współuzależnionym. Na pierwsze półrocze tego roku, na tę pomoc Szansa otrzymała wyższą niż zwykle dotację z Urzędu Gminy.

W porównaniu do ubiegłych lat, w 2021 roku środki zostały zwiększone. Myślę że też jest to spowodowane dużo większą liczbą osób zainteresowanych. Zazwyczaj podczas realizacji projektów z gminy ogólnie mieliśmy około 28-30 osób uczestniczących. Myślę że w tym roku liczba ta będzie zdecydowanie większa. Od 5 stycznia, gdy zaczęliśmy realizować projekt „Akceptacja”, przez ok. pierwsze trzy miesiące roku zgłosiło się 21 osób – dodaje prezes stowarzyszenia.

Zwiększona liczba osób szukających pomocy nie musi jednak oznaczać, że drastycznie wzrosła liczba ludzi uzależnionych. Po prostu świadomość społeczeństwa jest coraz większa – obecnie więcej osób decyduje się na samodzielne szukanie wsparcia lub na pomaganie komuś innemu. Zwłaszcza wtedy, gdy z porad specjalistów można skorzystać w formie stacjonarnej, co w czasie pandemii nie zawsze jest możliwe.

Myślę że wzrasta liczba osób szukających pomocy, ponieważ wiele miejsc jest zamkniętych, tzn. terapie odbywają się tam, ale poprzez komunikatory internetowe. Nie wszystkim to pasuje. Jednak telefon nie zastąpi rozmowy w cztery oczy z psychoterapeutą czy psychologiem, nie ma mowy. Więc myślę, że to jest tym spowodowane. I cieszę się, że te osoby gdzieś nas znajdują, przychodzą, dzwonią i... chcą! – mówi z uśmiechem Mirosława Paczóska.

W ramach realizowanych przez stowarzyszenie projektów w mieście Siedlce, w tym roku z pomocy stale korzysta już od ok. 120 do 150 osób uzależnionych lub współuzależnionych. Oprócz nich przewijają się także pojedyncze osoby, które zgłaszają się raz, ale nie kontynuują korzystania z porad specjalistów. Terapeuci przyjmują w siedzibie stowarzyszenia „Szansa” przez ok. 36 h tygodniowo. Oprócz tego, osoby uzależnione odbywają terapie grupowe, które także cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

POSŁUCHAJ więcej o tym, jakie działania realizuje w tym roku Stowarzyszenie Szansa w Siedlcach:
Zobacz na filmie, jak wygląda nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim w Siedlcach
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: W czasie pandemii coraz więcej osób uzależnionych szuka profesjonalnej pomocy [AUDIO]