Bank Żywności w Siedlcach apeluje o wsparcie zbiórki artykułów spożywczych stacjonarnie w dn. 26 i 27 listopada lub online

i

Autor: fot. Bank Żywności w Siedlcach

Wspomóżmy przedświąteczną zbiórkę Banku Żywności w Siedlcach! [AUDIO]

2021-11-24 22:29

W tym tygodniu (w piątek i sobotę 26 i 27 listopada) odbędzie się tradycyjna, przedświąteczna zbiórka produktów spożywczych, organizowana przez Bank Żywności w Siedlcach. Jego pracownicy apelują o wsparcie, które umożliwi osobom najuboższym z miasta i regionu godne, a nie głodne święta. Akcję można wesprzeć zarówno stacjonarnie, jak i online.

Święta godne, a nie głodne

Zbiórka żywności z okazji świąt Bożego Narodzenia odbędzie się pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. Jest ona dla nas bardzo ważna, ponieważ coraz więcej osób potrzebuje pomocy żywnościowej. W Polsce ok. 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Obecny kryzys, spowodowany pandemią oraz znacznym wzrostem cen żywności, te trudności jeszcze pogłębia – informuje Iwona Czarnocka, prezes Banku Żywności w Siedlcach.

Na co dzień bank współpracuje z organizacjami pomocowymi z terenu miasta, gminy i powiatu Siedlce oraz z okolicznych miast i powiatów: Sokołów Podlaski, Węgrów, Garwolin, Łosice i Mińsk Mazowiecki. Zbiórka żywności, przeprowadzona na ich terenie, ma umożliwić stworzenie paczek świątecznych dla osób najuboższych. Zostaną one wykonane z produktów, które uda się zebrać lub zakupić w trakcie przedświątecznej zbiórki.

Jak można wesprzeć zbiórkę stacjonarnie i online?

Do inicjatywy Banków Żywności można dołączyć na dwa sposoby. Pierwszym jest zrobienie dodatkowych zakupów, podczas wizyty w sklepie, a potem włożenie produktów do oznakowanych koszy w okolicy kas. Kosze te będą oznaczone plakatami Banku Żywności w Siedlcach. Przy nich, w większości sklepów stać będą wolontariusze, którzy rozdawać będą ulotki. Na nich będą m.in. wypisane produkty, jakie można przekazać dla Banku Żywności. Drugi sposób, w jaki próbujemy zgromadzić środki na zakup produktów żywnościowych, to charytatywny sklep online na stronie www.zbiorkazywnosci.pl. Gdy wchodzimy na tę stronę, klikamy „Pomagam” i tam wybieramy Bank Żywności na rzecz którego chcielibyśmy przekazać środki finansowe. Oczywiście zachęcam do przekazania ich na rzecz Banku Żywności w Siedlcach – mówi Iwona Czarnocka.

W sklepie wirtualnym nie kupuje się konkretnych produktów spożywczych, tylko wspiera się wirtualny koszyk dowolnie wybraną przez siebie kwotą. Taki sposób pomocy został po raz pierwszy wprowadzony w ubiegłym roku, z myślą o osobach na kwarantannie i takich, które obawiają się zakażenia koronawirusem, a przez to nie robią zakupów w stacjonarnych sklepach i nie mogłyby wspomóc prowadzonej w supermarketach zbiórki. Online mogą to zrobić bez potrzeby wychodzenia z domu. Ci, którzy chcą wspomóc akcję w sposób tradycyjny, mogą to zrobić w piątek i sobotę, 26 i 27 listopada, w sklepach oznaczonych specjalnymi plakatami. Ich lista jest dostępna na stronie: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.

Apel o pomoc rzeczową i finansową

Pracownicy organizacji liczą na to, że tegoroczna akcja przebiegnie sprawnie. Rok temu, z powodu pandemii, musieli odwołać zbiórkę wiosenną, a gwiazdkowa przebiegała bez udziału wolontariuszy. To spowodowało, że magazyny banku świeciły pustkami. Nie tylko w Siedlcach, bo wszystkie Banki Żywności w Polsce zebrały w 2020 roku prawie o osiem razy mniej artykułów spożywczych niż w latach poprzednich!

Apelujemy z wielką prośbą o włączenie się w tym roku w zbiórkę żywności, czy to w formie stacjonarnej czy online. Tak, aby nie powtórzył się tamten rok, byśmy mogli pomóc jak największej liczbie osób potrzebujących, żeby te święta były jak hasło przewodnie – godne, a nie głodne. W sklepach zachęcamy do przekazywania żywności z długą datą przydatności do spożycia, np. takich jak: mąka, makaron, kasza cukier, olej, konserwy, bakalie, ale także słodycze i napoje, bo chcielibyśmy przekazać żywność również do placówek, gdzie są dzieci – prosi prezes siedleckiego Banku Żywności.

Paczki świąteczne, które zostaną stworzone z zebranych produktów, wśród osób ubogich z regionu rozdysponuje 110 lokalnych organizacji pomocowych, które współpracują z Bankiem Żywności w Siedlcach. Więcej o zbiórce można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o przedświątecznej zbiórce Banku Żywności w Siedlcach pt. "Święta godne, a nie głodne" w 2021 roku:
Sonda
Często wspierasz zbiórki charytatywne?
Źródło: Wspomóżmy przedświąteczną zbiórkę Banku Żywności w Siedlcach! [AUDIO]