Dr hab. Beata Myśków oraz dr hab. Stefan Stojałowski podczas pracy

i

Autor: Fot. Aneta Zierke.

Naukowcy ze szczecińskiego ZUT-u brali udział w przełomowym odkryciu!

2021-04-23 9:23

Po prawie czterech latach badań, międzynarodowemu zespołowi, z dwójką szczecinian na pokładzie, udało się rozkodować genom żyta. W międzynarodowej grupie 63 naukowców z 13 krajów, znaleźli się badacze z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa – dr hab. Beata Myśków oraz dr hab. Stefan Stojałowski.

Dzięki temu odkryciu będziemy mogli poznać biologię żyta, która może pomóc w doskonaleniu innych roślin uprawnych, powszechniej uprawianych, a z żytem blisko spokrewnionych np: pszenicy, pszenżyta oraz jęczmienia. To wydarzenie uznawane jest za techniczny kamień milowy.

- Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka. Z drugiej strony zainteresowanie żytem jako gatunkiem ważnym gospodarczo jest ograniczone do nielicznych krajów, głównie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Z tego powodu nakłady finansowe na badania żyta w skali globalnej są niewielkie. Poznaniem sekwencji DNA człowieka był zainteresowany cały świat, sekwencją DNA żyta kilkanaście państw, gdzie jest ono uprawiane – tłumaczy dr hab. Beata Myśków.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Rozkodowany genom żyta to baza danych, dzięki której będziemy mogli lepiej zrozumieć biologiczne mechanizmy regulujące procesy życiowe tej rośliny.

- Zrozumienie, jak funkcjonuje skomplikowany mechanizm jakim są komórki żywego organizmu (rośliny, zwierzęcia, człowieka) umożliwia wyjaśnienie m.in. tego, dlaczego coś działa nie tak, jak byśmy tego chcieli. Teraz będziemy mogli dowiedzieć się dlaczego nasze żyto czasami choruje, daje plony niższe od naszych oczekiwań, dlaczego zbierane z pola ziarna, nie zawsze nadaje się do produkcji smacznego pieczywa itd. – tłumaczy dr hab. Stojałowski.

Prace nad poznaniem genomu żyta rozpoczęły się już 28 lat temu.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?
Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?
Źródło: Naukowcy ze szczecińskiego ZUT-u brali udział w przełomowym odkryciu!