Nowe autobusy Gdańsk

i

Autor: Dominik Paszliński/gdansk.pl

40 nowych, elektrycznych autobusów wkrótce pojawi się na gdańskich ulicach

2022-02-05 14:00

- Podjęliśmy decyzję, że kończymy z autobusami napędzanymi w sposób nieekologiczny - zapowiada prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Władze ogłosiły plan pozyskania łącznie 40 nowoczesnych, elektrycznych bądź hybrydowych pojazdów, które powoli będą zastępować używane dotychczas diesle.

- Pewien etap historii gdańskiej komunikacji publicznej powoli dobiega końca. W tym roku przyjadą trzy pierwsze minibusy zasilane na prąd. Ale także ogłosiliśmy postępowanie na pełne już nie minibusy, ale normalne autobusy. Zarówno przegubowe jak i pojedyncze - tłumaczy prezydent Gdańska.

Część autobusów miasto planuje pozyskać z pieniędzy rządowych. Pozostałe GAiT zakupi samodzielnie - mówi wiceprezydent Piotr Borawski. - Myślę, że jesteśmy w stanie w 2023 roku pięć autobusów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pozyskać i 14 autobusów z Polskiego Ładu. Natomiast w ciągu najbliższych dni spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje bez żadnego dofinansowania ogłosi przetarg na zakup 18 autobusów. Jeżeli uda nam się te dofinansowania otrzymać, a taką żywimy nadzieję, to wszystkie 40 autobusów pojawi się w przyszłym roku na ulicach naszego miasta - dodaje wiceprezydent.

Dzięki trzem pierwszym minibusom, które trafią do Gdańska jeszcze w tym roku, wznowiona będzie linia nr 100 na Starówce. Tym samym będzie to pierwsza linia obsługiwana wyłącznie przez pojazdy eko.

Źródło: 40 nowych, elektrycznych autobusów wkrótce pojawi się na gdańskich ulicach