VR wirtualna rzeczywistość

i

Autor: pixabay.com

Aplikacja stworzona na PG pozwoli spojrzeć na kadłub statku z innej perspektywy

2022-01-23 12:00

Jak zajrzeć do wnętrza kadłuba statku bez wychodzenia z auli wykładowej? Pomóc ma w tym specjalna aplikacja VR, którą tworzy asystentka Ewelina Ciba z wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

- To jest aplikacja, którą można sobie zainstalować na własnym smartfonie, umieszczając telefon w specjalnych goglach. Zanurzyć się w świecie wirtualnym, zajrzeć do wnętrza kadłuba statku, obejrzeć sobie usztywnienia, wiązary. W dzisiejszym świecie umiejętność wyobraźni przestrzennej zanika. Studentom coraz trudniej wyobrazić sobie jak to wnętrze wygląda - mówi projektantka aplikacji.

Użytkownik zakładając okulary VR znajdzie się wewnątrz kadłuba okrętu. Konstrukcja zostanie wirtualnie odtworzona na bazie podstawowej budowy tego typu jednostek. Choć apka dopiero powstaje, zainteresowanie nią jest już spore.

- Mam opinie dotyczące ogólnie zastosowania VR-u do nauczania. Studenci są bardzo entuzjastycznie do tego nastawieni. Oczekują już powstania tej aplikacji, dlatego, że to jest coś nowego. Studenci zawsze lubią nowe rzeczy. Poza tym takie wirtualny spacer z pewnością pomoże zrozumieć pewne zagadnienia - dodaje Ewelina Ciba.

Do pary powstaje też dedykowana strona internetowa. Gdy apka będzie już gotowa, studenci wypełnią ankietę, w której ocenią projekt pani Eweliny. A gogle VR dzięki projektantce dostępne będą w czytelni WIMiO PG.

Źródło: Aplikacja stworzona na PG pozwoli spojrzeć na kadłub statku z innej perspektywy