Parkowanie

i

Autor: Jacek Werner /Radio ESKA

Darmowa niedziela i podział na dwie strefy. Gdynia wprowadza zmiany w SPP

2022-02-17 15:46

Gdynia wprowadzi zmiany w strefie płatnego parkowania. By uporządkować cały system - w mieście będą funkcjonować dwie strefy: śródmiejska i dzielnicowa. Oprócz tego - w każdą niedzielę, gdynianie będą mogli korzystać z miejskich parkingów za darmo.

- Osoby posiadające samochód, zameldowane w Gdyni i rozliczające PIT w mieście, będą mogły otrzymać identyfikator uprawniający do bezpłatnego parkowania przez całą niedzielę. Wnioski od gdynian zaczniemy przyjmować w chwili, gdy zaczną obowiązywać przepisy, czyli prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Sam okres wdrożeniowy potrwa dodatkowe dwa miesiące - podkreśla Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.  

Tymczasem zdaniem Łukasza Piesiewicza z Miasta Wspólnego, wprowadzenie darmowego parkowania w niedziele to absurdalny pomysł.

- Chaos, jaki spowoduje wprowadzenie darmowych niedziel będzie ogromny. Większość osób nie pofatyguje się po specjalne identyfikatory - mówi Piesiewicz. - Pamiętajmy, w Gdyni mamy 140 tys. zarejestrowanych samochodów. Niech chociaż kilka procent z nich pojawi się w słoneczną, kwietniową niedzielę w Śródmieściu, gdzie legalnych, wyznaczonych miejsc mamy trzy tysiące - dodaje aktywista.

Nowością będą także abonamenty graniczne. To znaczące ułatwienie dla tych gdynian, którzy mieszkają na granicy stref. Obniżeniu i wyrównaniu uległa wysokość wezwania do opłaty - zamiast 200 zł kwota ta wyniesie 150 zł.

- Ponadto opłata dodatkowa za brak opłaconego miejsca postojowego wynosić będzie 150 zł. Dotychczas po tygodniu wzrastała do 200 zł - dodaje Ubych.

Zapowiadane zmiany wejdą w życie w drugim kwartale tego roku. 

Źródło: Darmowa niedziela i podział na dwie strefy. Gdynia wprowadza zmiany w SPP