Dęby, klony, buki oraz lipy. Mieszkańcy Gdańska sami wzięli się za sadzenie nowych drzew

2021-04-08 20:00
pixabay.com
Autor: pixabay.com

Ponad 100 drzew zasadzono już w Gdańsku "po partyzancku". Inicjatywa Drzewa w Mieście dla Klimatu zrzesza grupę ludzi, którzy chcą wzbogacić zieleń w centrum miasta poprzez nowe, samowolne nasadzenia.

- Sadzimy drzewa jako świadomi obywatele, którzy chcą mieć wpływ na wygląd i kształt tego miasta. Chcemy, żeby było jak najwięcej zieleni, by przestrzeń w której żyjemy była jak najbardziej przyjazna i przyjemna do życia. Dla nas wszystkich. Uważam, że zieleń jest bardzo ważna dla każdego człowieka i tutaj nie można zwlekać, tylko należy sadzić nowe rośliny. Do tej pory sadziliśmy tak zwane sadzonki z gruntu, roczne, maksymalnie dwuletnie. Wśród gatunków drzew jakie zostały wkopane znalazły się między innymi dęby, klony, buki, a także lipy - wymienia pan Michał, koordynator inicjatywy.

Taka partyzantka nie do końca jest legalna, ale jak zapewniają członkowie grupy, bardzo pożyteczna. - To są tereny miejskie, należące do miasta. Ciężko jest uzyskać stosowne pozwolenia. Co prawda da się złożyć taki wniosek przez Internet, ale jest to dość skomplikowana operacja, a i tak dokument taki rozpatrywany jest przez następne pół roku. Dlatego też podjęliśmy decyzję, że sami weźmiemy się za sadzenie drzew. Ludzie nas popierają. Zdecydowana większość komentarzy na ten temat jest pozytywna. Zachęcamy wszystkich do współpracy, by wsparli naszą akcję. Wystarczy czasem przyjść i podlać taką młodą sadzonkę, która bardzo potrzebuje wody - dodaje pan Michał. W Internecie można znaleźć mapę Gdańska, na której zaznaczone są nowe nasadzenia. Warto się z nią zapoznać, by wiedzieć gdzie szukać nowych drzewek.

Źródło: Dęby, klony, buki oraz lipy. Mieszkańcy Gdańska sami wzięli się za sadzenie nowych drzew
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany