Piotr Borawski i Sebastian Zomkowski

i

Autor: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski i dyrektor ZTM Gdańsk Sebastian Zomkowski

Duże zmiany w biletach na gdańską komunikację miejską. Będzie drożej

2022-02-06 12:00

Będą spore podwyżki cen biletów na komunikację miejską w Gdańsku. Powodem zmian ma być wzrost cen prądu, paliwa, pensji kierowców czy inflacja. Poza cenami zmieni się też struktura niektórych biletów - teraz wszystkie będą ważne od poniedziałku do niedzieli - zapowiada wiceprezydent miasta Piotr Borawski.

- Proponujemy regulację cen biletów, w takim stopniu, że te bilety okresowe zostaną podwyższone o poziom inflacji około 10%. Natomiast ceny biletów jednorazowych wzrosną wyżej. Zmienimy także strukturę tych biletów, to znaczy połączymy jednorazowe z godzinnymi, wydłużymy je do 75 minut - dodaje wiceprezydent Gdańska.

Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, że stawiając na jakość, koszty niestety rosną - mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

- Albo zwiększamy ceny biletów, po to aby pokryć te koszty, albo musimy ograniczyć siatkę połączeń, czego nie chcemy zrobić, ponieważ we wszystkich badaniach, które przeprowadzamy, co prawda cena też jest jakimś ważnym czynnikiem dla pasażerów, ale nie jest tym najważniejszym. Najważniejsze to jest właśnie jakość, częstotliwość, duża liczba kursów, punktualność, bezawaryjność - wymienia Zomkowski.

Na zmiany cen biletów najpierw muszą zgodzić się miejscy radni i wojewoda. Urzędnicy planują wprowadzenie nowego taryfikatora od początku czerwca.

Źródło: Duże zmiany w biletach na gdańską komunikację miejską. Będzie drożej