Trójmiasto: Hulajnogi elektryczne. Od dziś nowe przepisy [zobacz co się zmieniło]

i

Autor: Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk przyjął stawki dotyczące hulajnóg elektrycznych. Kto, ile i za co zapłaci?

2021-05-28 17:30

15 złotych za przechowanie hulajnogi na parkingu strzeżonym i 123 złote za usunięcie jej z drogi. W Gdańsku przyjęto stawki dotyczące hulajnóg elektrycznych, które wypożycza się na minuty.

W związku z tym, że weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, hulajnogi i inne urządzenia transportu osobistego zaliczane będą teraz do pojazdów. Należało też uregulować przepisy związane z odholowywaniem i przechowywaniem na parkingu strzeżonym tych właśnie urządzeń. 

Pojawia się zatem pytanie. Kto będzie musiał zapłacić za parkowanie lub odholowanie nieprawidłowo pozostawionych hulajnóg: użytkownik czy właściciel?

"Bardzo trudno będzie ustalić użytkownika, a jeszcze trudniej będzie ustalić czy faktycznie ten użytkownik był sprawcą tego, że hulajnoga została odstawiona w miejscu, w którym zagraża ona bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu. Dlatego w praktyce zapewne w pierwszej kolejności obciążony będzie właściciel hulajnogi, czyli dana firma zajmująca się wynajmem tych urządzeń." 

- tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z urzędu miasta w Gdańsku.

Szczegóły pobierania tych opłat w praktyce omawiane będą na serii zaplanowanych spotkań gdańskich urzędników z operatorami hulajnóg elektrycznych.

Pia Skrzyszowska: Zyskałam pewność siebie
Źródło: Gdańsk przyjął stawki dotyczące hulajnóg elektrycznych. Kto, ile i za co zapłaci?