Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce

i

Autor: gdansk.pl

Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce

2021-07-02 9:56

Rusza przebudowa dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz, obsługującego rocznie 9 mln podróżnych - poinformowało w czwartek biuro prasowe PKP S.A. Otwarcie obiektu po modernizacji planowane jest na koniec 2022 r. Koszt inwestycji to ok. 13,2 mln zł.

Obecny budynek Dworca PKP Wrzeszcz oddano do użytku w 1952 roku i od tego czasu kilkukrotnie go przebudowywano. Rozpoczynająca się wkrótce ma na celu nadanie mu nowoczesnego charakteru - nie tylko pod względem wyglądu.

Jaki informuje Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP SA, najbardziej widoczna będzie zmiana wyglądu zewnętrznego dworca - w miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę, a elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła, co podkreślać ma nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca.

Wejście do strefy obsługi podróżnych zaakcentowane będzie wielkoformatowym przeszkleniem, a architekturę nowej bryły dworca podkreśli iluminacja, która zaakcentuje przede wszystkim główne wejścia do budynku i podświetli pnącza (ich osadzenie zaplanowano na elewacji od strony peronów).

Zieleń znajdzie się również na dachu budynku, zajmując blisko 400 mkw. Na połać dachu trafią gotowe maty wegetacyjne składające się z mchów, rozchodników i ziół, czyli roślin nie wymagających zbyt wiele w uprawie i odpornych na susze. W okresach pozbawionych opadów zieleń będzie podlewana za pomocą umieszczonych w ziemi linii kroplujących zasilanych z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie gromadzona będzie deszczówka. Na dachu oprócz zieleni zostanie umieszczonych 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”.

"Dworzec Gdańsk Wrzeszcz to druga najważniejsza inwestycja w województwie pomorskim, którą zaczynamy po rozpoczętej w 2019 r. przebudowie dworca Gdańsk Główny. Dzięki niej, ten odwiedzany codziennie przez tysiące podróżnych obiekt zyska całkowicie nowy wygląd, a poza tym stanie się komfortowy, dostępny i proekologiczny"

- powiedział w komunikacie prasowym członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

Przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz sprawi, że stanie się on bardziej dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz bezpieczny. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne i wdrożonych szereg usprawnień takich jak m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia. Ponadto pojawią urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy kasach biletowych, a także toalety dla osób z  niepełnosprawnościami. Na dworcu zostaną zastosowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe. Z kolei nad poprawnym działaniem wszystkich urządzeń i instalacji oraz optymalizacją zużycia mediów będzie czuwał system BMS (Building Management System).

W bezpośrednim otoczeniu dworca zostaną ułożone nowe chodniki, a przy wejściu głównym do holu dworca zaprojektowano stojaki rowerowe.

ESKA XD #026 - MANESKIN, ROLNICY, PLAŻA i PROBLEMY Z KLIMATYZACJĄ
Źródło: Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce