Krawczyk i Papcio Chmiel. Murale z ich podobiznami na trójmiejskich ulicach

2021-04-15 7:21 Dominika Bakura
Papcio Chmiel
Autor: gdansk.pl

Chciałem być marynarzem… Piosenki Krzysztofa Krawczyka na dobre zapadły w naszej pamięci. Tymczasem gdyński artysta, kryjący się pod pseudonimem MS Art, poszedł o krok dalej i podobiznę piosenkarza przeniósł do przestrzeni miejskiej. Od niedzieli, mural poświęcony legendzie polskiej muzyki można podziwiać na jednym z filarów pod Estakadą Kwiatkowskiego w Gdyni.

– Muzyka Krzysztofa Krawczyka towarzyszyła mi przez całe życie. Wiedziałam, że muszę go uhonorować. Chociaż w taki sposób – mówi autor projektu. – Prace trwały kilka godzin. To mój pierwszy projekt, gdzie całkowicie oddałem się realizmowi. Cieszę się, że komentarze mieszkańców są pozytywne – dodaje artysta.

Wykonanie muralu było całkowicie legalne. – Już w zeszłym roku dostałem zgodę od magistratu i miejskiego plastyka na zagospodarowanie filarów pod Estakadą Kwiatkowskiego. Jest to według mnie super rozwiązanie, że w takim miejscu możemy szlifować swoje umiejętności. Że jest do tego przestrzeń. Całkowicie legalna – dodaje MS Art.

Tymczasem w Gdańsku powstał mural poświęcony Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu. Papcio Chmiel spogląda na gdańszczan z budynku przy ulicy do Studzienki 16.

– Dowiedziałem się, że w Warszawie ruszył przetarg na wykonanie muralu z Papciem Chmielem. Postanowiłem więc, że musimy być pierwsi i zrobiłem to u nas, w Gdańsku – mówi pomysłodawca i jeden z twórców muralu, Tuse.

Mural z Papciem Chmielem został ciepło przyjęty przez mieszkańców. Do Tuse odezwała się także rodzina Henryka Chmielewskiego. – Jego syn zadzwonił do mnie i podziękował w imieniu taty. Jest to dla nas najlepsza z nagród – dodaje artysta.  

W Gdańsku powstanie także mural z podobizną Pawła Adamowicza. Grafika ma być gotowa do końca czerwca. 

Źródło: Krawczyk i Papcio Chmiel. Murale z ich podobiznami na trójmiejskich ulicach
Nasi Partnerzy polecają