Mobilna kontrola w Gdyni

i

Autor: gdynia.pl

Mobilna kontrola gdyńskiej SPP już od przyszłego roku. Marek Łucyk: To ważna zmiana

2021-11-19 11:15

Samochody w strefie płatnego parkowania nie unikną kontroli! To dzięki zautomatyzowanemu systemowi, który na gdyńskich drogach zacznie funkcjonować już na początku przyszłego roku. Dotychczas - uiszczenie opłaty weryfikowała osoba, która sprawdzała czy za szybą znajduje się bilecik. Obecnie - zastąpi ją auto, które będzie przejeżdżać obok zaparkowanych samochodów i skanować ich rejestracje.

W ramach umowy - dostarczone zostaną dwa auta elektryczne - Nissany Leaf. Wykonawca – firma MCX Pro – lider technologii elektronicznej kontroli w Polsce, poza pojazdami dostarczy stację do ich ładowania.

– Zaczniemy działać na początku przyszłego roku ponieważ musimy przygotować nie tylko auta, lecz cały system – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – To ważna zmiana w obszarze działania Strefy Płatnego Parkowania. Takie inżynieryjne narzędzie wspomoże określanie zachowań parkingowych kierowców w strefie płatnego parkowania, co w efekcie pozwoli na systematyczną zmianę tych zachowań w czasie – tłumaczy wiceprezydent.

Na początek - e-kontrola obejmie wyłącznie Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania.

– Kontrolerzy będą więc nadal działać w innych częściach naszego miasta – dodaje Łucyk.

Mobilna kontrola działa już w Gdańsku. Jeden samochód, wyposażony w kamery, jest w stanie w ciągu kilkunastu godzin sprawdzić nawet kilka tysięcy aut. 

Źródło: Mobilna kontrola gdyńskiej SPP już od przyszłego roku. Marek Łucyk: To ważna zmiana