Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo

i

Autor: gdynia.pl

Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo

2021-10-28 9:29

Nowoczesny blok operacyjny z czterema wyposażonymi salami, zaopatrzony w dwanaście łóżek Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i nowa sterylizatornia – to infrastruktura, z której od teraz mogą korzystać pacjenci i personel Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Za nami oficjalne otwarcie kolejnej części dużej inwestycji w rozbudowę placówki.

To największy, warty ponad 125 milionów złotych projekt realizowany w ostatnim czasie przez spółkę Szpitale Pomorskie. Gdyński szpital św. Wincentego a Paulo tym samym zmienia swoje oblicze i dostosowuje się do współczesnych standardów rodem z zachodu – od teraz już nie tylko z nowym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, ale także z nowym blokiem operacyjnym, Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej czy profesjonalną sterylizatornią.

W środę (27 października) oficjalnie oddano do użytku kolejne pomieszczenia, które znalazły się w dobudowanym nowym skrzydle szpitala. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych”, który został dofinansowany ze środków unijnych.

"Dzisiaj otworzyliśmy drzwi tej inwestycji, możecie państwo zobaczyć tutaj cztery sale operacyjne, dwanaście łóżek OIOM-owych, ale również stanowiska, które zabezpieczają izolację, gdyż jesteśmy po doświadczeniach z ostatnich miesięcy pandemicznych. Mamy również nowoczesną sterylizatornię, której tej szpital do tej pory nie miał. Mogę powiedzieć, że to całkiem nowy obiekt, z którego będą korzystały wszystkie oddziały tego szpitala, oczywiście mówimy tutaj o oddziałach zabiegowych"

– podsumowała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes spółki Szpitale Pomorskie.

- Wielka inwestycja i duża wdzięczność dla samorządu województwa, że zrealizował w ramach strategii własnych działań także rozbudowę gdyńskiego szpitala. Szpitalny Oddział Ratunkowy, cały blok operacyjny, szereg funkcji, które sprawiają, że usytuowany w centrum Gdyni szpital staje się dzisiaj bardzo nowoczesną placówką. Ważną i potrzebną, bo każdego dnia służącą mieszkańcom naszego miasta – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Standardy na miarę naszych czasów

To znaczny skok jakościowy, którzy odczują nie tylko pacjenci korzystający w przyszłości z nowych pomieszczeń, ale i sam szpitalny personel.

W nowym bloku operacyjnym znalazły się nowoczesne stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy do znieczulenia pacjenta oraz napęd wiertarsko-ortopedyczny. Będą korzystać z niego lekarze licznych szpitalnych oddziałów: Kardiologicznego, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej, Chirurgii Onkologicznej czy Urologii.

Na nowy szpitalny OIOM trafiły natomiast respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej i pomiaru ciśnienia śródczaszkowego, centrala monitorująca na 12 stanowisk czy sprzęt do badań USG.

Przypomnijmy, że już wcześniej, w lipcu tego roku oficjalnie oddano do użytku inną część nowego szpitalnego skrzydła, czyli pomieszczenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ich przygotowanie kosztowało ok. 9 milionów złotych i wymagało zakupu m.in. kardiomonitorów, echokardiografów czy sprzętu USG. Na parterze rozbudowanego budynku Szpitala św. Wincentego a Paulo od tamtej pory funkcjonuje właśnie wspomniany SOR (obecnie zajmujący ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni), a na kondygnacji podziemnej szatnie czy pomieszczenie dekontaminacji.

Warto dodać, że w ramach realizacji tego samego projektu udało się też sfinansować utworzenie nowych poradni i zakup sprzętu medycznego dla oddziałów obu gdyńskich szpitali (Szpitala św. Wincentego a Paulo w Śródmieściu oraz Szpitala im. PCK w Redłowie). Część środków przeznaczono także na walkę z pandemią COVID-19.

Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo

i

Autor: gdynia.pl
„Rafał Trzaskowski to stan umysłu”. Bąkiewicz ostro po decyzji sądu
Źródło: Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo