Nowa metoda oszustów "na Covid": Pomorscy policjanci apelują o ostrożność!

2022-01-24 12:32 Róża Perszon
Policja
Autor: pixabay.com Policja

Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą „na wnuczka”. Tym razem wykorzystują legendę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Informując o konieczności poniesienia sporych kosztów próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

Oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za członka ich rodziny, który zachorował na COVID-19 i jego stan jest bardzo zły. Po chwili do rozmowy dołącza „lekarz”, który ma potwierdzić autentyczność sytuacji i podkreślić pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie. Oczywiście w wizji, którą tworzą oszuści, terapia ta jest bardzo kosztowna.

Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa.

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112)!

dr hab. Tomasz Słomka: Do 2023 Kukiz zniknie z polskiej polityki [Super Raport]
Źródło: Nowa metoda oszustów "na Covid": Pomorscy policjanci apelują o ostrożność!
Nasi Partnerzy polecają