palma

i

Autor: mat. pras.

Palma z Parku Oliwskiego obumarła? „Była przetrzymywana w skandalicznych warunkach”

2021-07-06 16:17

"Słynna oliwska palma obumarła". To opinia aktywistów ze stowarzyszenia Zielona Fala Trójmiasto, którzy w Internecie opublikowali film uschniętego daktylowca. Ich zdaniem za tak złą kondycję rośliny odpowiada przeciągający się remont palmiarni.

-Wybrano straszliwie skomplikowaną efektowną i kosztowną inwestycję, której budowa zajęła wiele lat. Palma, zwłaszcza w okresie zimowym, była przetrzymywana w skandalicznych warunkach, pozbawiona dostępu do światła i prawdopodobnie do świeżego powietrze. Być może była także przemrażana -uważa Roger Jackowski, aktywista Zielonej Fali.

Ale zdaniem urzędników, nadzorujących budowę palmiarni, od marca stan daktylowca nie uległ pogorszeniu. -Opiekujący się rośliną botanik, na podstawie regularnie prowadzonych badań, potwierdza ze korzenie palmy nie obumarły i istnieje szansa, ze roślina przetrwa ten kryzys. Niestety, ten proces jest długotrwały. Plama wymaga czasu, żeby się zregenerować- tłumaczy Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Budowa palmiarni ma zakończyć się w ostatnim kwartale tego roku. Do tej pory całość inwestycji pochłonęła prawie 29 mln zł.

Źródło: Palma z Parku Oliwskiego obumarła? „Była przetrzymywana w skandalicznych warunkach”