Pierwsze w historii gdańskiego zoo pisklęta flaminga oraz kariamy czerwononogiej

2021-09-13 11:48 Róża Perszon
Pierwsze w historii gdańskiego zoo pisklęta flaminga oraz kariamy czerwononogiej
Autor: gdansk.pl

Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31 sierpnia. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców. Czy można już zobaczyć pisklęta?

Flamingi

Czerwonak różowy, zwany potocznie flamingiem, w naturze zamieszkuje ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Ptaki te żyją w stadach, największe kolonie mogą liczyć nawet 40 000 osobników! Ich zakrzywione dzioby przystosowane są do odfiltrowywania z mułu pożywienia (skorupiaków, owadów i glonów). Dzięki zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym pióra flamingów mają swoją piękną różowo-czerwoną barwę.

Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiaduje samiec i samica. Opieka nad pisklętami odbywa się we wspólnych „żłobkach”, w których gromadzą się wszystkie pisklęta w stadzie.

"W gdańskim zoo po raz pierwszy w naszej historii doczekaliśmy się piskląt czerwonaka różowego, to dla nas wielka radość i sukces hodowlany"

 - mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk.

Sukces ten zawdzięczamy liczebności stada, które w 2016 roku zostało powiększone o 5 samców. Ptaki przyjechały do Gdańska z Ogrodu Zoologicznego w Odense w Danii.

Kariamy

Kariama czerwononoga, zamieszkuje trawiaste obszary Ameryki Południowej. Potrafi latać, jednak woli chodzić na swoich długich nogach, doskonale również biega. Jej pokarmem najczęściej stają się owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym takim jak nasiona i owoce.

Kariamy zachwycają wyglądem, uwagę obserwatora przykuwa czerwony dziób, a u jego nasady piękny, ułożony z piór wachlarz oraz wspaniałe długie rzęsy, wyróżniające się na tle niebiesko ubarwionej okolic oczu. Komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym o poranku bądź wieczorem. Ptaki te składają jaja, które wysiadywane są zarówno przez samicę jak i samca.

- Rodzice naszego malucha to: samiec, który do Gdańska przyjechał w 2010 roku z Ostrawy oraz samica, która w 2012 roku „przeprowadziła” się z Pragi do Gdańska. Pisklak jest pierwszym w gdańskim ZOO młodym odchodowanym naturalnie przez rodziców. Wcześniejszymi przychówkami tych ptaków opiekowali się pracownicy zoo - opowiada Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk.

Kariamy czerwononogie mają swój wybieg w sąsiedztwie kondorów, flamingi natomiast można obserwować na wyspie zamieszkałej przez ptaki wodne, znajdującej się w pobliżu wolier kariam.

Pod Katarzyną Skrzynecką załamał się stół!
Źródło: Pierwsze w historii gdańskiego zoo pisklęta flaminga oraz kariamy czerwononogiej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany