autobus

i

Autor: fot. pixabay

Podwyżka cen biletów w gdyńskiej komunikacji. Łukasz Piesiewicz: „Taniej wypożyczyć hulajnogę”

2022-02-03 9:40

Pasażerów komunikacji miejskiej w Gdyni również czeka podwyżka. I to całkiem wysoka. Od 1 czerwca - za najtańszy bilet zapłacimy tutaj 4,8 zł. - Wobec rosnących kosztów energii i paliw nie jesteśmy w stanie utrzymać obowiązujących cen - mówi Agata Grzegorczyk z gdyńskiego magistratu.

– Czego dokładnie będą dotyczyć zmiany? Dla pasażerów korzystających z usług ZKM Gdynia przede wszystkim biletów jednorazowych - będą one obowiązywać na jeden przejazd lub przez 75 minut, zastępując dotychczasowy podział na bilety jednoprzejazdowe i godzinne. Oznacza to, że pasażerowie będą mogli w ten sposób pokonać dłuższą trasę niż do tej pory. Według taryfy normalnej bilety będą kosztowały 4,80 zł (linie zwykłe i nocne) oraz 5 zł (linie zwykłe, nocne i pospieszne). Proponowana od czerwca cena normalnego biletu 24-godzinnego (dobowego) to z kolei 18 zł – mówi Agata Grzegorczyk.

Zmienią się też ceny biletów okresowych, choć zmiany stawek częściowo rekompensuje to, że będą one obowiązywać we wszystkie dni tygodnia, a nie jak do tej pory jedynie w dni robocze: miesięczne obejmujące linie zwykłe i nocne w granicach Gdyni będą w normalnej taryfie kosztować 94 zł (imienny) lub 110 zł (na okaziciela), a w przypadku biletu obejmującego także linie pospieszne – 106 zł (imienny) i 124 zł (na okaziciela).

Tymczasem zdaniem Łukasza Piesiewicza z Miasta Wspólnego - nowe ceny biletów przyczynią się do spadku liczby pasażerów.

– Taniej będzie wynająć hulajnogę lub samochód w kilka osób niż wsiąść do autobusu. Skończy się tak, że komunikacją miejską będą jeździć tylko osoby, które mają zagwarantowane darmowe przejazdy czyli uczniowie i seniorzy – mówi aktywista. – Komunikacja miejska w Gdyni to będą nowe autobusy z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przed wyborami, ale nie jeżdżące po mieście – dodaje Piesiewicz.

Zmiany obejmą również bilety metropolitalne, które umożliwiają przesiadanie się pomiędzy pojazdami ZKM w Gdyni, ZTM w Gdańsku i MZK Wejherowo. Miesięczny bilet będzie teraz kosztować 136 zł. 

Źródło: Podwyżka cen biletów w gdyńskiej komunikacji. Łukasz Piesiewicz: „Taniej wypożyczyć hulajnogę”