Rok wojny Pomorze

i

Autor: Paweł Lemke

Pomorscy samorządowcy podsumowali rok pomocy dla obywateli Ukrainy

2023-02-23 22:00

100 tysięcy osób - tyle uchodźców z Ukrainy przebywa aktualnie w województwie pomorskim po roku od rozpoczęcia wojny. Dla porównania, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji do samego Gdańska przyjechało niemal 200 tysięcy osób. Pomorskie samorządy pomagały Ukraińcom od samego początku wojny i deklarują dalszą pomoc.

- Część z nich pojechała dalej, do Szwecji czy Niemiec. Druga i to znacząca część Ukraińców po prostu wróciła do siebie do ojczyzny, żeby walczyć z okrutnym agresorem. Na terenie województwa pomorskiego legalnie pracuje 64 tysiące obywateli zagranicznych. I z tej liczby 3/4 stanowią to obywatele Ukrainy

- mówi wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna.

Wiec na Placu Solidarności

W czwartek mija równo rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do Polski przyjechały setki tysięcy uchodźców. Na Pomorzu w tej chwili przebywa wielu Ukraińców, którzy tutaj znaleźli drugi dom.

Zliczając całą dotychczasową oraz planowaną, przyszłą pomoc dla Ukrainy, pomorskie samorządy zaangażują łącznie około stu milionów złotych. - To jest pomoc różnego typu, a więc stricte materialna, artykuły medyczne, środki higieniczne, agregaty prądotwórcze, ale przede wszystkim skupiamy się na tej pomocy pozamaterialnej, związanej z adaptacją uchodźców na pomorskim rynku pracy. W ogóle na Pomorzu ona jest związana przede wszystkim z pomocą psychologiczną i językową, czyli nauką języka polskiego - dodaje wicemarszałek.

W w piątek, z okazji rocznicy rosyjskiej napaści, o 18:00 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, odbędzie sie Wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą.

Samorząd solidarny z Ukrainą

Wojna na Ukrainie spowodowała wielką falę migracji. Do Polski przyjechały miliony uchodźców. Wielu trafiło na Pomorze. Samorząd województwa praktycznie od razu zaangażował się w działania pomocowe skierowane do uchodźców, ale i do tych osób, które pozostały w ogarniętym wojną kraju.

Województwo pomorskie wciąż bardzo aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Z naszego regionu regularnie wysyłane są konwoje ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości. Jadą na Ukrainę karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach – opisuje marszałek województwa.Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy, samorząd województwa przeznaczył już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu.

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę | Rozmowa w VOX FM
Źródło: Pierwsza rocznica napaści Putina na Ukrainę. Pomorscy samorządowcy podsumowali rok