Ukraina

i

Autor: Pixabay Ukraina

Pomorze solidarne z Ukrainą. Kolejne akty wsparcia dla narodu walczącego z agresją

2022-02-28 8:21

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa. Rosyjska armia atakuje nie tylko cele wojskowe, ale również i cywilów. Z Pomorza płyną kolejne gesty wsparcia dla Ukraińców, zarówno tych walczących o wolność, jak i tych przebywających w Polsce. Na Pomorzu odbywają się wiece poparcia i organizowane są zbiórki darów dla Ukraińców.

Za darmo w komunikacji miejskiej

Uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli bezpłatnie podróżować środkami transportu publicznego w Gdańsku. Taką decyzję podjął wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

Bezpłatna komunikacja miejska do końca marca dla migrantów wojennych z Ukrainy. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukraińcy będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy

– czytamy w oświadczeniu wiceprezydenta na FB.

Gdańsk kończy współpracę

Od wielu lat miastem partnerskim Gdańska był odległy o niewiele ponad 100 kilometrów Kaliningrad oraz Sankt Petersburg.

W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji – zapowiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.Podobną decyzję na specjalnej sesji rady miasta ma podjąć Gdynia, której miastami partnerskimi są Kaliningrad oraz białoruskie Baranowicze.

Milion od samorządu województwa pomorskiego

Również samorząd województwa pomorskiego nie pozostaje obojętny wobec tragedii Ukrainy. Zarząd Województwa Pomorskiego zadecydował w czwartek, 24 lutego 2022 r. o przekazaniu miliona złotych, z rezerwy budżetowej województwa, na rzecz organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą uchodźcom.

W wielu miejscach trwa zbiórka darów dla Ukraińców. Potrzebne są rzeczy codziennego użytku m.in. środki higieny osobistej, artykuły dla dzieci, koce, ciepła odzież, woda. Listę miejsc, gdzie można przekazywać dary znajdziemy m.in. na gdansk.pl

Sonda
Czy Rosjanie zajmą Kijów?
Trzeci dzień wojny w Ukrainie. Warszawiacy protestują przeciwko reżimowi Putina
Źródło: Pomorze solidarne z Ukrainą. Kolejne akty wsparcia dla narodu walczącego z agresją