Prezydent Andrzej Duda podpisze Lex Czarnek? Samorządowcy apelują o konsultacje i liczą na weto

i

Autor: gdansk.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisze Lex Czarnek? Samorządowcy apelują o konsultacje i liczą na weto

2022-02-11 8:47

Sejm przegłosował Lex Czarnek mimo protestów i odrzucenia procedowanej ustawy przez Senat. "Jestem zbulwersowana. To nie są żarty! Szkoły pod dyktando kuratorów już od września… chyba, że powiemy NIE! Jesteście gotowi? Prezydent Andrzej Duda będzie potrzebował dużo wsparcia, żeby się sprzeciwić!" - napisała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

9 lutego Sejm RP przyjął krytykowaną przez samorządy i ekspertów nowelizację Ustawy Prawo Oświatowe. Stało się to nagle. Głosowanie w tej sprawie nie było zaplanowane na ten dzień, jednak niespodziewanie w trakcie posiedzenia zostało dodane do porządku obrad. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, 220 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. W głosowało uczestniczyło 455 posłów, a większość bezwzględna to 228.

Ostro na decyzję sejmowej większości zareagowała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która w Gdańsku odpowiada za szkolnictwo. Wcześniej uczestniczyła w posiedzeniu senackiej komisji, gdzie wraz z innymi przedstawicielkami samorządów krytykowała Lex Czarnek. Senat odrzucił Lex Czarnek, ale izba niższa przegłosowała nowelizację. W swoim wpisie na portalu społecznościowym wskazuje, że teraz wszystko w ręku prezydenta Polski.

Jestem zbulwersowana. To nie są żarty! Szkoły pod dyktando kuratorów już od września… chyba, że powiemy NIE! Jesteście gotowi? Prezydent Andrzej Duda będzie potrzebował dużo wsparcia, żeby się sprzeciwić!

- napisała Monika Chabior.

Po uchwaleniu ustawy zwanej Lex Czarnek trafia ona do prezydenta RP. Andrzej Duda ma trzy możliwości: potwierdzić ją swoim podpisem i tym samym sprawić, że nowelizacja obowiązywać, zawetować lub skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, reprezentujący wspólnoty lokalne skupiające blisko 20 milionów Polaków, zwrócił się już do prezydenta RP Andrzeja Dudy o spotkanie konsultacyjne ws. nowelizacji prawa oświatowego zwanego LexCzarnek. List to prezydenta w tej sprawie został skierowany jeszcze przed sejmowym głosowaniem w sprawie tej ustawy. Samorządowcy nie ukrywają, że chcą zablokowania kontrowersyjnych zmian w prawie. Liczą, że prezydent zapozna się z ich krytycznymi uwagami na temat nowelizacji przygotowanej przez ministra edukacji i nauki.

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, która zrzesza 12 największych polskich miast, nazywa Lex Czarnek skandaliczną ustawą. Przypomina, że samorządowcy i organizacje społeczne wielokrotnie krytykowali tę nowelizację. Unia Metropolii Polskich zachęca do podpisywanie petycji przeciwko Lex Czarnek. To ważne, bo masowy protest będzie dodatkowym argumentem na rzecz zawetowania ustawy przez prezydenta.

Super Raport 01.02 (Goście: Jarosław Gowin - Porozumienie oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Przemysław Czarnek
Źródło: Prezydent Andrzej Duda podpisze Lex Czarnek? Samorządowcy apelują o konsultacje i liczą na weto