statek

i

Autor: Dorota Nelke

Ruszają praktyki morskie na Darze Młodzieży i Horyzoncie II. Na pokładach studenci z całego świata

2022-02-23 10:03

Należące do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jednostki „Dar Młodzieży” i „Horyzont II” już w tym tygodniu rozpoczynają sezon praktyk morskich. W najbliższych miesiącach zabiorą uczniów i studentów m.in. do Antwerpii, Kadyksu, Hamburga, Bari czy Istambułu. Wyprawy to okazja do zwiedzenia świata, ale przede wszystkim zdobycia cennego doświadczenia na statku.

Na przełom lutego i marca tradycyjnie przypadają pierwsze szkoleniowe rejsy na obu statkach należących do Uniwersytetu Morskiego. Mowa rzecz jasna o jednostkach „Horyzont II” i „Dar Młodzieży”. Ten drugi w nowy sezon wchodzi odświeżeniu.

W grudniu „Dar Młodzieży” podziwiać można było przy molo południowym. W okresie bożonarodzeniowym jego maszty tradycyjnie ozdobiły światełka układające się w kształt choinki. Styczeń to jednak martwy okres statku. Dlatego też uczelnia wykorzystała go na remont jednostki. Tuż po powitaniu nowego roku „Dar Młodzieży” zawinął do Gdańskiej Stoczni Remontowej na wymianę „sznurków”, co w żeglarskim żargonie oznacza olinowanie, wraz z całym takielunkiem.- Remonty robimy zawsze zimą, pomiędzy sezonami. Przygotowujemy się już do kolejnego sezonu, który będzie trwał od lutego do września. Nasz sezon na pływanie polega na praktykach morskich. Musimy go tak zaplanować, żeby nasi studenci i uczniowie szkół średnich oraz innych uczelni, które się do nas zgłoszą i z którymi mamy umowę, mieli czas na odbycie tych obowiązkowych praktyk morskich – tłumaczyła w styczniu Agnieszka Czarnecka, rzeczniczka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.Zgodnie z zapowiedziami „Dar Młodzieży” jest już gotów do startu sezonu. Ten rozpocznie się już w najbliższy czwartek – 24 lutego. Wtedy to na pokład jednostki wejdzie 46 praktykantów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Udadzą się oni w 30-dniowy rejs szkoleniowy, który zakończy się w belgijskiej Antwerpii. Następnie na „Darze Młodzieży” praktykować będą uczniowie i studenci z rozmaitych placówek edukacyjnych z Polski i zagranicy. Jednostka w ciągu nadchodzących miesięcy odwiedzi m.in. hiszpański Kadyks, niemieckie porty Hamburg, Rostock i Bremerhaven, a także Harlingen w Holandii, Aalborg w Danii, szwedzkie Visby, Szczecin, włoskie Bari czy Istambuł. Napięty harmonogram zaplanowano również dla drugiej jednostki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, czyli statku „Horyzont II”. Pierwszy w sezonie rejs rozpocznie się 28 lutego. Wtedy to na 14 dni w morze wyjdą studenci Wydziału Nawigacyjnego gdyńskiej uczelni. Z kolei w czerwcu po raz kolejny „Horyzont II” na pokładzie znajdą się studenci i opiekunowie Wydziału Elektrycznego UMG oraz naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie udadzą się w arktyczny rejs do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Źródło: Ruszają praktyki morskie na Darze Młodzieży i Horyzoncie II. Na pokładach studenci z całego świata