Zakres remontu nowego wybiegu hipopotamów karłowatych objął m.in. zmianę ukształtowania powierzchni wybiegu, zmniejszenie istniejącego basenu o połowę, wykonanie błotnej plaży dla zwierząt oraz dwóch punktów widokowych ze szkła. Koszt remontu wybiegu zewnętrznego wyniósł 178.000 zł netto.
Z myślą o hipopotamach wyremontowano także pawilon znajdujący się obok wybiegu, który do tej pory zajmowany był przed gady i owady, znany jako Motylarnia. Teraz stanowi zadaszoną przestrzeń dla hipopotamów karłowatych, żółwi pustynnych i promienistych oraz - w niedalekiej przyszłości - dla antylopy Dujker.
Budynek wzbogacony został o prysznice z ciepłą wodą, legowiska z kory, basen i nieckę na wodę oraz miejsce na porodówkę z promiennikiem ogrzewającym pomieszczenie. Zakres przebudowy pawilonu objął też wstawienie okien połaciowych, przez które goście ZOO będą mogli obserwować hipopotamy znajdujące się w pomieszczeniach wewnętrznych.
W ramach prac wykonano szklaną zabudowę wejścia i wyjścia dla gości zoo, tworząc tzw. przedsionki oraz dwa pomieszczenia hodowlane dla żółwi pustynnych i promienistych. Zamontowano drewniane okładziny na ścianach wewnętrznych wraz z izolacją. Koszt inwestycji wyniósł 599.000 zł netto.
- W tej chwili wszystkie obiekty muszą spełniać odpowiednie warunki dla zwierząt - tłumaczy Michał Targowski, dyrektor ZOO. - Tu na wybiegu jest błoto, to nie efekt deszczu, tylko specjalne środowisko dla karłowatych. Hipopotamy też świetnie pływają, więc obok jest basen, w którym mogą się kąpać. Mamy parę hipopotamów i niedawno urodziła się samiczka. Jednak w środowisku naturalnym te zwierzęta są samotnikami, tylko w ogrodach zoologicznych pary akceptują się przez wiele lat. Teraz samiec oddzielony jest jeszcze od samicy i młodej, ale w najbliższych dniach będziemy próbowali całą rodzinę łączyć – dodał dyrektor Targowski.Narodziny hipopotamicy Tangi to ogromny sukces hodowlany Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, ze względu na fakt, iż w naturze hipopotamy karłowate są zagrożone wyginięciem. Światowa populacja składa się z nie więcej niż 2500 osobników. Hipopotamy karłowate zamieszkują Afrykę Zachodnią. To gatunek endemiczny, czyli znajdujący się wyłącznie na tym niewielkim obszarze Afryki.
Samiec Sapo urodził się w ZOO Whipsnade, w Wielkiej Brytanii, w 2011 roku. Do gdańskiego ZOO przyjechał w 2012 r. Samica Tosia natomiast urodziła się w gdańskim ZOO w 1998 roku.
Źródło: Sapo, Tosia i Tanga mają nowy dom! W gdańskim ZOO otwarto nowy wybieg dla hipopotamów