Satelita

i

Autor: pixabay.com Satelita

Satelity i sztuczna inteligencja pomogą w wyliczeniu podatku od nieruchomości

2022-02-18 20:00

W wyliczeniu podatku od nieruchomości w Gdańsku pomogą... satelity i sztuczna inteligencja! Przepisy nie zmienią się - w dalszym ciągu właściciel będzie miał obowiązek złożyć deklarację o budynku do opodatkowania. Nowa technologia ma tylko weryfikować dane.

- W dużym uproszczeniu sztuczna inteligencja łączy i porównuje dane w różnych formatach. Na przykład zdjęcia, dane cyfrowe, dane liczbowe z miejskich portali i miejskich ewidencji, udzielone pozwolenia na budowę. Gdy dane są niespójne, np. na zdjęciu jest budynek, a nie ma go w naszej ewidencji, powstaje raport - mówi Izabela Kuś, skarbnik Gdańska.

Metoda z użyciem satelit nie jest jeszcze doskonała, dlatego każdy przypadek będzie sprawdzany przez urzędników.

- Porównywanie zdjęć satelitarnych pozwala na wychwycenie różnic między informacją z systemów ewidencyjnych, a stanem faktycznym. Każde odstępstwo będzie indywidualnie analizowane. Jeśli będą przesłanki do stwierdzenia, że nieruchomość lub jej rozbudowa lub zmiana funkcji nie została zgłoszona, będziemy kontaktować się z właścicielami i wyjaśniać - dodaje skarbnik.

Nowością są również kody 2D, w tym kody QR, ułatwiające zapłatę podatku w bankach, opłatomatach lub poprzez urządzenia mobilne. Gdańsk jest drugim miastem w Polsce wprowadzającym do pomocy w obliczaniu podatku satelity i sztuczną inteligencję. Pierwszy był Wrocław.

Źródło: Satelity i sztuczna inteligencja pomogą w wyliczeniu podatku od nieruchomości