Przepisy na pączki na tłusty czwartek 2022

i

Autor: Anastasiia Chepinska / Pixabay.com

Tłusty Czwartek 2022? Kiedy wypada? Dlaczego jemy akurat pączki?

2022-02-18 11:56

Tłusty czwartek 2022 zbliża się wielkimi krokami! Kiedy tłusty czwartek wypada w 2022 roku? Co to za święto, jaka jest jego historia i dlaczego w tłusty czwartek jemy akurat pączki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym materiale.

Tłusty Czwartek 2022. Na ten dzień czekają z utęsknieniem miłośnicy słodkich wypieków, zwłaszcza pączków. W tłusty czwartek, wedle tradycji, dozwolone jest bowiem objadanie się bez ograniczeń, a kalorie nie mają najmniejszego znaczenia. Mało tego, jak głosi jeden z przesądów, kto tego dnia nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Najpopularniejszymi smakołykami, po które sięgają Polacy w tłusty czwartek, są pączki, oponki oraz faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

Kaszuby: Zamiast pączków kaszubskie Pùrcle

Pùrcle kaszubskie zwane potocznie pączkami były specjalnym obrzędowym przysmakiem, który smażono głównie w czasie zapustów. O zwyczaju pieczenia pączków i placków z żytniej mąki pisze w swym kaszubskim słowniku ks. B. Szychta (1967–1976): „pùrcel-młodzowi kùszk piekli w òléju, pòl. pączek, np. W zôpùstê mëma napiekla calą miskã pùrclów”. Pączki były poczęstunkiem podczas uroczystych zabaw, takich jak sylwester, ale stały się również popularnym podarunkiem, który wręczano gospodarzom podczas wspólnych spotkań. Zgodnie z tradycją, smażone są do dziś przez kaszubskie gospodynie, z których każda posiada własne tajemnice ich wypieku. Pączki przyrządzane są z mąki, drożdży, jaj, cukru, mleka, masła, spirytusu i powideł, a następnie smażone są na rozgrzanym tłuszczu. Pùrcle stanowiły wielki przysmak, szczególnie dla dzieci, które towarzyszyły matkom podczas wypieku i były gotowe zajadać się ciepłymi jeszcze pączkami. Matki, by uchronić dzieci przed bólem brzucha, obiecywały im, że posmakują tych pyszności, „gdy pies zaszczeka”, a dzieci wybiegały przed domostwo, by prowokować zwierzę.

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022?

Tłusty czwartek, znany także jako zapusty, to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Kiedy zatem wypada Tłusty Czwartek 2022? W związku z tym, że tegoroczną Wielkanoc obchodzimy 17 kwietnia, to tłusty czwartek 2022 świętować będziemy 24 lutego. W przyszłym roku pączkami zajadać się będziemy kilka dni wcześniej - 16 lutego.

Tłusty Czwartek 2022. Ciekawa historia 

Tradycja świętowania tłustym jedzeniem ostatniego dnia przed Wielkim Postem została zaczerpnięta od pogan. W czasach przedchrześcijańskich w ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na wystawnych ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. Wtedy też spotkano przekąskę będącą pierwszymi pączkami, czyli rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną. W Polsce natomiast wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.

ZOBACZ TEŻ: AŻUROWE FAWORKI: GENIALNY PRZEPIS NA ŁATWY CHRUST Z TŁUCZKA DO ZIEMNIAKÓW

Sonda
Tłusty Czwartek 2023. Wolisz pączki czy faworki?
Pączki na Tłusty Czwartek
Źródło: Tłusty Czwartek 2022? Kiedy wypada? Dlaczego jemy akurat pączki?