Trzy najważniejsze rzeczy o zdrowiu w pomorskich szpitalach w 2021 roku

i

Autor: pomorskie.eu

Trzy najważniejsze rzeczy o zdrowiu w pomorskich szpitalach w 2021 roku

2022-01-12 11:36

Rok 2021 w województwie pomorskim upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa. Szpitale musiały mierzyć się z ogromną liczbą chorych w ciężkim stanie, w tym osób wymagających specjalistycznego leczenia. Pomimo to, pomorski samorząd, realizował kolejne inwestycje i programy profilaktyczne. Te ostatnie także dla osób, które ciężko przeszły COVID-19.

Jaki był 2021 r. w ochronie zdrowia?

Drugi rok pandemii

Minął drugi rok pandemii, która doświadczyła nie tylko wielu Pomorzan, ale wielu Polaków. W związku z sytuacją epidemiologiczną w pomorskich szpitalach kolejne oddziały szpitalne były przekształcane w covidowe. Konieczne było m.in. dostosowanie budynków do wymogów sanitarnych związanych z COVID-19. Powstawały izolatki, instalacje tlenowe czy śluzy zapewniające bezpieczne ciągi komunikacyjne. Szpitale potrzebowały specjalistycznego sprzętu medycznego m.in.: tomografów komputerowych, rezonansów magnetycznych, aparatów typu: ECMO, USG, RTG i respiratorów. Spółka Coperncus odpowiadała też za działanie szpitala tymczasowego w Gdańsku znajdującego się przy ul. Żaglowej. Ponadto, za otrzymane od samorządu województwa pomorskiego pieniądze, podmioty lecznicze kupowały środki dezynfekcyjne i ochronne np.: kombinezony, rękawice i maski. Szpitale marszałkowskie realizowały i cały czas realizują program szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla dorosłych i dzieci.

Za nami trudny rok, który upłynął głównie pod hasłem pandemii. Musieliśmy zmierzyć się nie tylko z rosnącą liczbą hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem, ale też skutkami odwoływanych planowanych zabiegów czy przekładanych badań. Pomimo to udało nam się zrealizować wiele ważnych inwestycji – ocenia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Niestety nadchodzący rok będzie jeszcze trudniejszy. Zwłaszcza jeśli chodzi o wzrost kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych spowodowany wysoką inflacją, podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu, a także wzrostem cen towarów (np. leki) i usług (np. wywozu odpadów medycznych, pranie). Ponadto, wyceny procedur medycznych nie uwzględniają realnych kosztów ich wykonania

 – tłumaczy marszałek Struk.

Według aktualnych szacunków koszt funkcjonowania szpitali marszałkowskich po podwyżkach to 57 mln zł. Suma ta odpowiada kwocie przewidzianej przez samorząd województwa w 2022 r. na inwestycje, remonty i sprzęt medyczny. Z tego powodu nowe inwestycje w szpitalach stoją pod znakiem zapytania, a kontynuacja już rozpoczętych jest poważanie zagrożona.

Inwestycje w podmiotach leczniczych

Pomimo epidemii, wiele oddziałów szpitalnych na Pomorzu w minionym roku przeszło remonty. Powstawała nowa infrastruktura oraz kupowano specjalistyczny sprzęt medyczny. Największą i najdroższą inwestycją był nowy budynek Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni, który kosztował 125 mln zł. Powstały tam w nim m. in.: oddział intensywnej opieki medycznej, blok operacyjny z czterema nowoczesnymi salami operacyjnymi oraz SOR. Kupiono też niezbędny sprzęt medyczny i wyposażenie. W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie otwarty został nowy oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z blokiem operacyjnym, zamontowano kriokomorę. Placówka wzbogaciła się też o nowy aparat RTG. Metamorfozę przeszły również oddziały GUMed, znajdujące się w budynkach Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku dzięki środkom z budżetu województwa pomorskiego zyskał nowe urządzenia KTG, USG i elektromiograf. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni kupiono akcelerator, czyli urządzenie do radioterapii. Ponadto, zakupiono cztery mammobusy, w których w wielu miejscowościach na Pomorzu pacjentki mogły robić badania mammograficzne.

Programy profilaktyczne, m.in. rehabilitacja pocovidowa

W ramach środków samorządu województwa pomorskiego i funduszy europejskich przeznaczonych na diagnostykę, mieszkańcy województwa pomorskiego w 2021 r. mogli skorzystać z różnych programów profilaktycznych. Chodziło m.in. o badania przesiewowe u aktywnych zawodowo Pomorzan wykrywające cukrzycę typu 2 czy program rehabilitacji kardiologicznej dla osób z chorobami układu krążenia, po incydentach kardiologicznych, a także po przejściu COVID-19. W minionym roku dobiegły końca programy wykrywające raka szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia) dla aktywnych zawodowo mieszkańców.

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński
Źródło: Trzy najważniejsze rzeczy o zdrowiu w pomorskich szpitalach w 2021 roku