Umówmy się pod LOT-em.

i

Autor: https://fpalma.pl/60-lat-lot/

Umówmy się pod LOT-em. Kultowy, gdański budynek obchodzi 60. urodziny

2021-11-24 8:02

Umówmy się pod LOT-em. Chyba każdy gdańszczanin, chociaż raz w życiu wypowiedział to zdanie. Tymczasem - słynny budynek, już w piątek będzie obchodził 60. urodziny! Z tej okazji gdańszczanie ułożą wielki, świetlny napis LOT. To nie koniec atrakcji.

– W okrągłą rocznicę 60. powstania budynku oddajemy w Wasze ręce gazetę okolicznościową, w której teksty Doroty Kucharczyk i Klaudiusza Grabowskiego przybliżą Wam historię obiektu, ale także zasłużonego dla Gdańska, architekta – Lecha Kadłubowskiego. Nie zabraknie też tortu. Naturalnie w kształcie… LOT-u – mówi Natalia Koralewska z fundacji "Palma".

Budynek został oddany do użytku 27 listopada 1961. W momencie powstania był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego lekka bryła z charakterystycznymi przeszkleniami kontrastowała z otaczającą go architekturą Głównego Miasta. Zwany niegdyś „szklanym pałacem”, jest wciąż niezwykłym przykładem architektury modernistycznej w Gdańsku.

– Początkowo działał tam Dom Meblowy. Dopiero później przekształcono w budynek Polskich Linii Lotnicznych LOT. Na miejscu działała też wyjątkowa kawiarnia – podkreśla Koralewska.

Budynek LOT-u mimo, że jest symbolem - od kilku lat, swoim wyglądem bardziej straszy niż zbudza zachwyt. Właściciel obiektu planował więc jego rozbiórkę.

– Konserwator wstrzymał pozwolenie na rozbiórkę i zlecił także prace archeologiczne przed obiektem od strony Targu Węglowego – mówi Natalia Koralewska. – O architekturę modernistyczną trzeba dbać. Można ją najwyżej odnowić, odświeżyć – dodaje kobieta.

Tymczasem jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków - prace archeologiczne w okolicach budynku LOT-u będą kontynuowane. 

Źródło: Umówmy się pod LOT-em. Kultowy, gdański budynek obchodzi 60. urodziny